Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sohbet Nedir

Sohbet Nedir

Sohbet Nedir, Nasıl Başlanır?

Sohbet nedir, neyi ifade eder, sohbete nasıl başlanır? Sohbete katılanlarda sayı sınırı var mıdır? gibi sorular sorulduğunu görünce konuya açıklık getirelim istedim. Bazı kişiler için bu soruların cevabı basit gibi görünse de, bazıları için zor olabilir. Demem o ki; herkes herşeyi bilecek diye bir kaide yoktur. Tıpkı arabanın şoför mahalline oturan kişinin direksiyon nerede? diye sormasına benziyor. Matraksohbet.net sitemize gelen bir çok kişi de bu misale uygun olarak sohbet nedir şeklinde sorular sormaktadır. Bizlerin burada bulunma amacı da, zor veya kolay olduğuna bakmaksızın sorulan her soruya mantık ölçüleri dahilinde cevap vermektir.

Sohbet Nedir Çeşitleri Nelerdir ?

Gündelik hayatta sohbetleri çok çeşitli sınıflara ayırabiliriz. Bunların hepsine değinmek yerine belli başlı olanlarına beraber bakalım. Sohbet Nedir?

  1. Ayaküstü Sohbet: Bu sohbet türü iki kişi arasında cereyan eder. Her iki taraf ta mutlaka biryerlere yetişmek zorundadır. Hızlıca hal hatır sorulur, önemli görülen hususlar üzerinde kısa ve etkili bir geçiş sağlanır, daha sonra veda edilerek taraflar ayrılır.
  2. Yüzyüze sohbet: Bu sohbet türü de ayaküstü sohbete çok benzese de, aralarında bariz bazı farklar vardır. Bu sohbet türünde de yine iki kişi vardır. Telefonla veya başkalarının yanında konuşulamayacak bazı önemli hususlar ortaya yatırılır, önemli kararlar alınır. Sohbet esnasında mekanın tenha olmasına ve etrafta kimsenin olmamasına dikkat edilir. Bu sohbet, ilk önce telefonla her iki taraf arasında zaman ve mekan konusunda anlaşma sağlandıktan sonra yerine getirilir. Taraflardan birinin “Birader Bu Konuyu Yüzyüze Konuşalım” demesi yeterlidir.
  3. Makale ve Söyleşi Sohbetleri: Bir köşe yazarının, dergide, gazetelerde, internet sitelerinde günlük hayata dair paylaştığı görüş ve önerilerdir. Tıpkı benim matraksohbet.net sitesine yazdığım konuları örnek gösterebiliriz. Dikkat ederseniz, sizler karşımda varmış, sizinle sohbet ediyormuşum gibi makaleler yazıyorum. Ayrıca anlattığım konular hakkında efendim illa böyle olacak, olmalı diye bir baskıda bulunmuyorum. Şahsi düşüncelerim genel olarak ön planda oluyor. Yazdığım makaleleri kendi duygularımla, içsel dünyamla sizlere sunmayı alışkanlık haline getiriyorum.
  4. İslami Sohbet : Bu sohbet türü, yukarıdakilere hiç benzemez. Sohbete katılanlar iki veya daha fazladır. Fakat sohbetin akışını sadece tek kişi yönetir, bu yöneten kişi İslami konulara vakıf, kendinden emin, ne zaman ne söyleyeceğini bilen, Fıkıh, tefsir, hadis, kelam gibi konularda yetişmiş kimsedir. Bu konuşmacı konuya başladığında, orada bulunanlar pür dikkat edep ve erkan dahilinde bu kişiyi dinlerler. Bu sohbetlerde dünyevi konulara pek girilmez. Hatip müsaade etmedikçe bu sohbetlerde kimse konuşamaz, soru soramaz.
  5. Random Sohbet : Genel manada internet sohbetlerinin bir çeşididir. Dilimize yabancı dillerden geçip bir sülük gibi yapışmıştır. Türkçeye çevirdiğimizde “Rastgele Sohbet” manasını ihtiva eder. Matraksohbet.net sitemize giren bir kişi, rastgele tanımadığı biriyle rahatlıkla muhabbet edebilir.
  6. Anonim Sohbet : Neredeyse Random Sohbetle hemen hemen aynıdır. Anonim; bilinmeyen, görünmeyen, tanınmayan, gizli manalarını taşır. İngilizce Unknown (bilinmeyen) demektir.

Chat ve Sohbet Arasındaki Fark Nedir ?

Geldik zurnanın tam zırt dediği yere. Kavram olarak birbirine çok yakındırlar, Chat ingilizceden dilimize sohbet olarak çevrilse de, Türkçe sohbet kelimesinin İngilizcede tam olarak bir karşılığı bulunmamaktadır. Çünkü Amerika veya İngilterede birine “Gel Birader Biraz Sohbet Edelim” veya “Gel İki Lafın Belini Kıralım” kelimesini İngilizceye çeviremezsiniz, karşınızdaki kişi “Hacıköylünün Trene Baktığı Gibi Bakar”, ne dediğinizi bir türlü anlayamaz. Olaya internet veya chat siteleri yönünden baktığımızda; iletişim, etkileşim, mesajlaşma gibi süreçleri ifade etmektedir. Buna en güzel örnek matraksohbet.net sitemizdir. Her gün yüzlerce kişi sitemiz üzerinden bedava olarak birbiriyle haberleşmektedir. Bu makalemizde sohbet nedir ? sorularına cevap aramaya çalıştık. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız.

KaRa 346
6 Yorumlar
AySima

KaRa dede çok güzel konu tabiki anlamını bilmek önemlidir bunu bilen pek yok ama örfve addetlerimiz Saygı, ilişki içinde olan birey veya kurumların, birbirlerinin ilgi ve tutumlarının farkında oldukları, yapıcı bir davranış tarzını benimsedikleri olumlu bir duygu. İşte nedir bu da bizlere yüklenen sorumluluk dünya öğle olmuşki ezip gecme dünyası hırpalama kulanma çok özlüyorum dedemin bana o sobanın başında közde papates yaparken komşuna kokusu gider fazla közle ki istemeye yüzü olmaz ikramda bulun derdi ben anlamazdım dedem nediyor aslında dedem bana çok güzel saygı aşılamay çalışırmış büyükten küçüğüne ayırt etmeden. Güzel insanlar hep gitti öğrendiklerimi bende kızıma aşıladım dedem ruhun rahat uyusun (teşekürler Kara dedemi hatırlatın ellerine sağlık güzel insan)

    KaRa

    Teşekkürler Aysima iyi ki varsın, bıkmadan usanmadan makalelerimi okuyorsun. Varlığın yeter.

Gökçe

Sohbet saygı ve empati çerçevesinde olduğu sürece güzel ve kalitelidir. Siz güzel insanları kanalımıza bekleriz sohbet etmeye. Bu arada Kara ağa emeğine yüreğine sağlık.

EzeL

sohbet nedir! güzel soru sohbet içeriğinde seviye dostluk arkadaşlık ve dilerseniz aşk olan muhabbettir ama bunun dozunu iyi ayarlamalı karşındaki insanı sıkmadan kaliteyi düşürmeden akıcı bi şekilde dvm edilmeli keza tersi olduğunda benim yaptığım gibi ya özeli kapatır yada sert bi dille uyarı alabilirsiniz unutmayın ki karşınızdakini ne şekilde görüyorsanız aynı şekilde cvp alırsınız herkesin anası bacısı eşi var kişi hanfendi ve beyefendi olursa kimse sohbeti yok sayamaz matraksohbet.net gerçek sohbet edebileceğiniz bir site dir bekleniyorsunuz buyrun gelin her ne hayal ediyorsanız artık...

AycaN

Sohbet nedir, gunun sitresini atmaktir sohbet sitesi, nedir kizlarin erkeklerle erkeklerin kizlarla rahat konusmasi demektir sohbet etmek neye yarar, sanalda arkadas cevrenin genislemesine dost edinmeye gun geldinde derdini paylasmaya gun geldinde eglenmeye yarar tabi sevgi saygi cercevesinde oldu surece seviyeli dostca arkadasca sohbet etmek isteyenleri matraksohbet.net e bekleriz..

Cevap bırakın