Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN
Benzer Yazılar

Random Sohbet

Random Sohbet

Random Sohbet Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İnternet ve Teknoloji ile birlikte artık saf ve temiz Türkçe’mize yeni ve yabancı kelimeler girmeye başladı. Elbette bunda sanal sohbet ortamlarının payı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kelimelerden biriside “Random” kelimesidir. Sanki zengin Türkçe’mizde kelime dağarcığı sona ermiş, bunun yerine kullanılacak bir kelime kalmamış gibi başımıza bir de random sohbet kelimesi çıkmıştır. Özellikle internet ortamına takılan, bir baltaya sap olamamış genç tayfanın ağzına çam sakızı gibi yapışmıştır bu kelime. Random sohbet, random gülüş, random mesaj gibi saçma tabirlerin gün geçtikçe yaygınlaştığını üzüntüyle müşahede ediyoruz.

Random Sohbet Nedir?

Random Sohbet; genel manada internet ortamlarında, sanal chat odalarında kullanılan bir tabirdir. Kelime anlamı olarak rastgele demektir. Gündelik hayatta pek itibar görmeyen kullanılmayan bir kelimedir. Rastgele gülmek, rastgele sohbet, rastgele mesaj manalarını ihtiva eder. Yazacak başka bir şey bulamayan, genel kültür ve eğitimden payını alamamış sığ beyinli insanların yazdıkları bir mesajın sonuna rastgele klavye tuşlarına basarak sessiz harflerden ürettiği anlamsız harf grubudur.

Random Chat; Batıya Özentinin Doğurduğu Hastalıklı Bir Çocuktur

Batılılaşma, batıya özenti çılgınlığı altında güzel Türkçemizi katletmeye yönelik bu hamleleri ve gidişatı esefle kınıyorum. Oysa yakın zamana kadar “Gel Bir Sohbetini Alayım”, “Gel İki Lafın Belini Kıralım”, “Gel Biraz Hasbihal Edelim” gibi kelimelerin yerini, “Random Sohbet Edelim” gibi saçma ve ecnebi kelimelerin alması gerçekten üzüntü vericidir. Şu Osmanlı’nın torunlarına bak hele, bre gafiller ve ahmaklar sürüsü, siz ne ara bu kadar yozlaştınız ve kokuştunuz? Eğer gerçekten İngilizce öğrenmek istiyorsanız, ingilizce temel gramerlerinden başlayın ve kendinizi geliştirin. Bir dilin içerisinden karpuz seçer gibi saçma kelimeleri ağzınıza almanıza ne gerek var? Ben Random Mesaj Attım! İyi halt ettin evladım, aman devam et, sevsinler seni.

Chat Sohbet Odalarında Random Kullanımı

Chat sohbet ortamları, bu yozlaşmanın ve kokuşmuşluğun en yaygın olarak kullanıldığı chat ağlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Buraya takılan kişiler harfleri yutarak, sessiz harfleri kullanarak bir iletişim kurmayı moda haline getirmişlerdir. “Selamün Aleyküm” yerine “Slm”, “Merhaba” yerine “Mrb”, “Teşekkür Ederim” yerine “Tşkr” gibi ağzının ucuyla iletişim kurmaya çalışan garip bir nesil sohbet odaları içerisinde adeta sörf yapmaktadır. Türkçe’mize gerekli önem ve hassasiyeti göstermeyen, saçma bir iletişim şeklini benimseyen, gelenek ve göreneklerinden uzak, mensubu olduğu milletine, devletine, atalarına saygısızlık yapan bu güruhu önce ALLAH’a, sonra sizlerin takdirine bırakıyorum.

 

KaRa 1128
4 Yorumlar
Geveze Adam

Random sohbet konusunda seninle aynı duygu ve düşüncelere sahibim sevgili üstat. Türkçe gibi güzel ve zengin bir dili yabancı kelimelerle kirletmeye hiç kimsenin hakkı yok. Batı dünyası amaçlarına ulaşmak için her türlü yolu mübah görüyor, bunda da başarılı oluyorlar. Kaleyi içten feth etmek için İslami, Manevi ve Kültürel değerlerimize balta vurmaktan çekinmiyorlar. Devlet tarafından derhal bu kötü gidişata dur denilmeli, random kelimelerin Türkçe kelimeler arasına serpiştirilmesine ve bir müddet sonra kanıksanmasına göz yumulmamalıdır. Sevgiyle kal koca yürekli KaRa abim benim.

YaKaMoZ

Sohbet siteleri insanların kendi hayatlarındaki sıkıntılardan kurtulmak azda olsa neselenmek istediği yerlerdir burası insanların sohbet ederek keyifli vakit geçirdiği şu zamanlarda sitresten uzak olarak sohbet edebildiğim öncü adreslerden birtanesidir

ZeLişş

Gerçekten çok güzel çok anlamlı bir yazı olmuş emeğinize yüreğinize sağlık

Defne

Samata dan uzak gırgırn olduğ tek ortam zamanın nasıl geçtiğini anlamaz siniz muhabbeti karşılamaları cana yakın olmaları gerçek den çok harika bi ortam sizde www.matraksohbet.Net hadi ne duruyor sun hiç düşünme bile buyur sende gel ailemiz e katil

Cevap bırakın