Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Mesaj Sohbet Odaları

Mesaj Sohbet Odaları

Mesaj Sohbet Odalarının Özellikleri ve Geçmişten Günümüze Chat Dünyasındaki Gelişmeler

Mesaj sohbet odaları oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bildiğiniz gibi e-posta, anlık mesajlaşma (IM), sosyal paylaşım siteleri ve chat siteleri, gerçek dünyamızda yaşayan insanların iletişime geçmesinin sanal uzantıları olarak kabul edilmektedir. Bunlardan en yaygın olanları sohbet odaları olarak bilinmektedir. Siteye giren tüm kullanıcılar yazılı chat dediğimiz metin tabanlı mesajlar vasıtasıyla birbiri ile iletişim kurmaktadır. Buralara giren insanlar karşı cinsle flört etmek, siyaset, spor, din, genel kültür v.s. daha bir çok konu hakkında tartışmak, istişare yapmak, ortak ilgi alanları hakkında fikir teatisi yapmak, kafa dağıtmak gibi çeşitli amaçlar taşır. Mesaj sohbet sitelerini sanal bir kokteyl partisi ya da bir düğün merasimi yahut bir toplantı gibi düşünebilirsiniz.

Mesaj Sohbet Odalarının Gelişimi

Chat siteleri; bilgisayar ağları üzerinden şahıslar arası iletişim ve etkileşimin adeta dönüm noktası olmuştur. E-posta uygulaması ilk olarak 1972 yılında kullanılmaya başlandı, 1979 yılında yine e-posta tabanlı haber grubu USENET faaliyete başladı. 80’li yılların sonunda ise bazı ilan tahtası toplulukları ağlarına sohbet ve mesajlaşma ilave etti.

1990’lı yılların sonunda meşhur AOL sohbet odaları kuruldu. Yapılan araştırmaya göre 2000 yılında gençlerin % 55’i, yetişkinlerin % 28’i chat sitelerini kullanmaya başladı.

Mesaj sohbet odalarını nasıl kullanacaksınız? Seviyeli, kaliteli ve güvenli bir chat odası deneyimi yaşadığınızdan nasıl emin olabiliyor sunuz?

Sohbet etmek için ilk önce tarzınıza uygun bir sohbet odası bulmanız gereklidir. Bu aslında çok da zor değil, matraksohbet.net sitemiz hemen her konu hakkında sohbet etmek isteyen yüzlerce kullanıcı ile dolu vaziyette. Bazı chat siteleri gibi inlerin cinlerin top attığı, cycle botların kol gezdiği hayalet sohbet odalarına hiç benzemiyoruz. Övünmek gibi olmasın sitemiz içerisinde, güneşin üzerine doğduğu her konu hakkında mutlaka bir muhabbete rastlayabilirsiniz.

Mesaj Sohbet Odalarında Arayışınıza Uygun Her Şeyi Bulabilirsiniz

Chat siteleri artık eski şaşalı günlerine yeniden dönmeye başladı. Bu doğrultuda siz her ne ile ilgileniyorsanız, yahut ne arıyorsanız, ihtiyacınıza uygun bir sohbet odasına girmek için google’de arama yapabilirsiniz. Örneğin kızlarla sohbet, erkeklerle sohbet, yetişkin sohbet odaları gibi ya da duygusal sohbet odaları bulabilirsiniz. Aramalarınızdan vazgeçmeyin çünkü artık insanlar gerçek hayattan kopmuş vaziyette, hemen her evden bir ya da iki kişi İnternet ortamında gezinmektedir. Sizinle sohbet etmek isteyecek düzinelerce insan olduğunu unutmayın.

Mesaj Sohbet Odalarının Bazı Kolaylıkları

Sohbet odalarının kurulduğu günden itibaren var olan bir özellik var. Sadece bir kullanıcıya özel bir mesaj gönderebilirsiniz. Bizler buna İRC CHAT dilinde notice diyoruz. Örneğin Ayşe rumuzlu kullanıcıya özel bir mesaj göndermek istiyorsunuz, /notice Ayşe merhaba komutunu kullanabilirsiniz. Bazı yoğun kullanıcılı chat sitelerinde global kanallardaki yazılı sohbetlere yetişmek neredeyse imkansızdır. Çünkü onlarca insan bir anda yazmakta ve ekran sürekli yukarı kaymaktadır. Bu durumda ya kenardan seyredeceksiniz, ya da azimle ve hızlı bir şekilde sohbetin arasına dalmaya çalışacaksınız.

Anonim Chat Yapmanın Dayanılmaz Hafifliği

İnternet dünyasında gezinen insanların en hoşuna giden olay anonim olmaktır, yani bilinmemezlik, görünmemezlik. Bu anonimlik duygusu her insanda farklı tezahür edebilir. Gerçek dünyada son derece çirkef olan birisi aniden chat odası içerisinde saygılı biri haline dönüşebilir. Bazı kişiler ise abartılı ve beklenmeyen bir şekilde davranışlar gösterebilir. Bir takım insan ise gündelik hayatında ifade edemediği veya ifade etmek istemediği güçlü duyguları açıklamak için chat sitelerini kullanmaya başlar. Değerli arkadaşlar chat sitelerini kullanmak aynı rakı içmek gibidir. Bildiğiniz gibi rakı, içine kapanık insanları birden coşturur, son derece neşeli ve konuşkan insanları ise dut yemiş bülbül gibi susturur.

Sohbet Odalarının İnsan Karakteri Üzerine Etkileri ve Bazı İlginç Durumlar

Chat sitelerinin anonim olarak kullanılması, buralara gelen kullanıcıların utanmaz fikir ve düşüncelerini yazmaya teşvik eder. Gündelik hayatta ağzını bıçak açmayan tipler, sohbet odaları içerisinde adeta aslan kesilerek fikirlerini ifade edebilir. Bu yüzden chat siteleri en ufak bir anlaşmazlık neticesinde adeta alev topuna dönmekte, ağız ve söz dalaşları, karşılıklı tehditkar davranışlar “Bana Telefonunu Ver”, “Adresini Ver Hemen Geliyorum”, “Seni Taksim Meydanında Asacağım” gibi son derece abartılı tehdit ve küfürler havada uçuşmaktadır.

Chat Sitelerinin Faydaları ve Yararlanma Usulleri

Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen, mesaj sohbet odalarının bazı faydaları da vardır. Mesela, şahsi sorunlarınız hakkında dürüst tavsiyelere ihtiyacınız olursa, matraksohbet.net sitesi sizin için harika bir yerdir. Meselelerinizi anlatırken kendinizi çok rahat hissedeceğinizden eminim. Çünkü hiç kimse sizi tanımıyor, görmüyor ve bilmiyor. Büyük ihtimalle diğer kullanıcılardan faydalı nasihatler alacaksınız.

Sonuç ve Tavsiyeler

Güven içerisinde mesaj sohbet odalarında takılmak için bazı ip uçları ve yönergeler sunmaya çalıştık. Fakat şunu bilmelisiniz ki; matraksohbet.net sitemiz 18 yaş üstü bireylere yönelik olarak açılmıştır. Bir sonraki adımınız kendinize uygun bir takma adı seçmektir. Fakat takma adınızda özel bilgiler (tel no, adres v.s.) olmamalıdır. Güvenli bir yer gibi görünse bile, hiç bir chat sitesinde kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız önem arz etmektedir.

KaRa 1604
Cevap bırakın