Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sohbet Adabı

Sohbet Adabı

Sohbet Adabı ve Terbiye

Sohbet adabı, sohbetler esnasında terbiye ve ahlak kuralları gibi kavramlara hepimiz aşinayızdır. Fakat bu kavramlara yabancı olan, ağzıyla beyni arasındaki mesafenin bir karış olduğunu unutan büyük bir insan grubu var. Maşallah ben makale yazmakta hiç zorlanmıyorum, çünkü sohbet sitelerinde malzeme bol olduğu için, bugün ne yazacağım acaba diye KaRa KaRa düşünmüyorum.

Özellikle chat sohbet sitelerinde bu türden insanlara rastlamak mümkündür. Gerçek yaşamda, aile içi ve toplumsal ilişkilerde silik bir profil çizen, annesinin getirdiği kakaolu keki bilgisayar başında yiyen süklüm püklüm insanlar, chat sitesi içerisinde farklı bir karaktere bürünmekte, bir kurt adam edasıyla insanları tehdit etmekte, arkasına aldığı ve güvendiği insanlar vasıtasıyla en galiz küfürleri savurabilmektedir. Bu tür insanlarla ahbap-çavuş ilişkisine girmek, onları koruyup gözetmek, onlara arka çıkmak, onların varlığına katlanmak da ayrı bir suçtur.

Küfür ve Hakaret Dilini Kullanan İnsan Boş İnsandır

Küfür, hakaret veya tehdit dilini kullanmak hiç bir platformda hoş karşılanmaz. Hiç kimse falanca kişi bana küfür etti, ben de o yüzden küfür ediyorum gibi bir mazeretin arkasına saklanıp suçunu örtbas edemez. Çünkü kötü örnek örnek değildir. Ayşe kendisini beş katlı binadan aşağıya atmış, ona bakıp sen de mi kendini aşağıya atacaksın? Kusura bakma bana maval okuma, işte gerçek yüzünü belli ettin. Hele ki kadınların ve genç kızların olduğu bir mecliste belden aşağı muhabbetlere girmek son derece yakışıksız bir durumdur. Bu yüzden yazarınız olarak ben bu tür hareketleri asla tasvip etmiyorum, tasvip edenlere de hiç bir şey demiyor, onları ALLAH’a havale ediyorum.

Sohbet Adabına Sahip İnsanlar

Mutlaka sizler de sohbet adabına, sohbet etme yeteneğine sahip insanlarla karşılaşmışsınızdır. Bu insanların ağzından adeta inciler mercanlar dökülür. Onlar sohbet ederken siz rahatlar kendinizden geçersiniz. Çünkü muhabbetleriyle insanları rahatlatan bir havaya sahiptirler. Gerek sohbet sitelerinde, gerekse gündelik yaşamımızda bu türden insanlara sıkça rastlarız. Aslında bugünkü yazdığımız konu, 2 gün önce yazdığımız “Sohbete Başlamanın 10 Kolay Yolu” makalesinin devamı niteliğindedir. Konuya devam edelim ve sohbet adabı hakkında bazı ipuçlarına beraberce değinelim.

1.  Dinlemeyi Öğren

Daha önceki benzer makalelerimizde de belirttiğimiz üzere konuşmaktan ziyade sohbet adabı çerçevesinde dinlemeyi öğrenin. Yani sohbet narsisizminden elinden geldiğince kaçın. Muhabbet ettiğiniz şahıslara enteresan ve düşündürücü bir takım sorular sorun. Örneğin bir hemşireyle konuşuyorsanız, işinin en zor yanını, gelecekle alakalı neler planladığını, sürekli hemşire olarak mı görev yapmak istediğini sorabilirsiniz. Karşı taraf sorunuza cevap verirken de “hımm”, “Evet”, “Öyle mi?”, “Yaa” gibi tepkilerle konuşmasını takip ettiğinizi belirtin. Bunun yanı sıra kafa hareketleriyle de onunla ilgilendiğinizi belirtin.

2. Donanımlı Hareket

Bir toplantıya veya misafirliğe gitmeden önce kafanızda soracağınız soruları veya hususları toparlayın. Oraya bomboş gidip, ilk defa tren görmüş bir öküz gibi bakmayın. Örneğin: “Ahmet Abi Yeni İşe Girmişsin, Hayırlı Olsun, Memnun musun”, “Fatma Hanım Tatiliniz Nasıl Geçti”, “Sibelciğim, Victor Hügonun Sefiller Romanını Okuyormuşsun, Nasıl Bir Roman Tavsiye Eder misin?” gibi örnekler çoğaltılabilir. Eğer gittiğiniz yerdeki insanları hiç tanımıyorsanız, onlara bulundukları yerlerle veya çalıştıkları işle alakalı basit sorular sorabilirsiniz.

3. Konuşacağınız Konuları İyi Seçin

Sohbet adabının değişmez kurallarından birisi de, konuşacağınız konuları ortama, kişilere ve duruma göre seçmektir. Sen insanlarla yeni tanışmışsın, birden bire “Siyaset, Futbol veya Din” hakkında damdan düşer gibi konulara girmeniz çok tuhaf kaçar. Bir de ağzınızı açtıktan sonra hiç nefes almadan konuşmanız, diğer insanlardan da bir hayat belirtisi veya tepki almamanız çuvalladığınızın göstergesidir.

4. Düşünmek ve Ondan Sonra Konuşmak

Sohbet adabını yerle yeksan eden bir diğer husus da, düşünmeden konuşmak, ağzından çıkanı kulağı duymamak, konuşurken küçük çamları devirmektir. Güzel kardeşim ALLAH (C.C.) sana bir beyin vermiş. Konuşmadan önce biraz düşün, ben bu lafı söylersem ucu nereye gider, kimleri ve neleri kırarım. Bazı arkadaşlar benim yanımda girdiği çatışmalardan, operasyonlardan falan bahsediyorlar. Yahu kardeşim sen 12 ay askerlik yaptın, acemi birliğiydi, usta birliğiydi, eline G3 verdiler, iki kere operasyona katıldın. Sen benim yanımda bu konuşmayı hangi cüretle yapıyorsun?. Ben 22 yıl postal bağlamışım, ömrümün 8 senesi Güneydoğu illerinde dağlarda geçmiş! Hayırdır Birader? demezmiyim. Bazıları hakareti konuşma sanıyor, “Bizim Mahalle Muhtarı Kesinlikle Pisliğin Teki” yerine, “Mahalle Muhtarı Bazı Kararlar Almış, Siz Ne Düşünüyorsunuz?” şeklinde sorabilirsiniz.

5. İnsanların Sözünü Kesmek

Sohbet adabını bitiren konulardan ve bizim en çok yaptığımız hatalardan birisidir. Bir insan konuşurken onun sözünü kesmek. “Haa”, “Huu”, “Evet Bu Konu Bana Şu Olayı Hatırlattı” gibi araya saplama girmek çok ayıptır. Bu hareket karşıdaki kişinin düşüncelerini hiçe saymak, onu aptal yerine koymak, konuya gerekli önemi vermediğinizi göstermektir.

6. Gizli Sırları Paylaşmak

Sohbet adabını bağlayan bir başka husus. Yeni tanıştığınız insanlara en mahrem sırlarınızı hemen anlatmayın. Hayat hikayenizi deşip ortaya atmayın. İşinizle alakalı her şeyi döküp saçmayın, “Efendim Yıllardır Şu İşi Yapıyorum da, Hala Aynı Parayı Alıyorum, Yükselemiyorum” gibi asker karısı gibi sürekli ağlayıp zırlamayın. Gizemli olun kardeşim, insanlar sizi merak etsin.

KaRa 295
3 Yorumlar
Gökçe

Önce edep adap diye bişey vardır. Sohbetimizi bu çerçeve içinde yaparsak hiç sıkıntı çekmeyiz. Ama maalesef bazı insanlar bunlardan yoksun. Direkt küfürlü ve hakaretli bir şekilde sohbete dalıyorlar. Bazen diyorum ki bunlar nasıl terbiye almışlar. Neyse ki bu tarz insanları kanalımızdan uzaklaştırabiliyoruz. Bazıları da var ki tam bir efendi üsluplu birer insan, en sevdiğim insan modeli. Hepimiz buraya kafa dağıtmaya stres atmaya geliyoruz, kalp kırmanın kötü konuşmanın ne anlamı var ki. Neyse ki matrak sohbet seviyeli ve üsturuplu bir yer. Burda olduğunuza pişman olmayacaksınız. Hepinizi bekleriz

DeMiSe

insanı tanıtan en önemli özellikler konuşma tarzı adabı kelimeleri kullanış şeklidir. Kelimeleri ifade ediş biçimi o insanın konuşma üslubunu yansıtır. Üslup ve konuşma adabi o insanın ta kendisidir.Bu nedenle büyüklerimiz "insan sözünden,hayvan yularindan tutulur"demislerdir.Allah peygamberi Hz Musa'yi Firavuna gönderirken bile"yumusak sözle hitap edin ona"demistir.Bu nedenle doğru bi şekilde anlaşıp sorunları çözmek için isteyen üslup ve adapli konuşmaya dikkaet etmeli.ister ses olsun ister söz uygun adapli bi üslupla muhatabini ikna etmelidir.Matraksohbet ailesinin bunu başaracağına inanarak son sözümü söyleyeyim. KaLBine DokuNuLaMayaN İnSaNıN BeyNiNe GiriLMeSi ZorDuR.DeMiSe

EzeL

sohbet denilince akla ne gelir? sunucuda byn tavlamak mı yada erkek ayartmak mı hiç biri değil tabiii ki sohbet yeni tanıdığımız insanlarla fikir alışverişi samimiyet belki de duygular ve kaçınılmaz aşk eh bu durumda neden hakaret küfür yada baskı yöntemine baş vurulur karşındaki 1 insan arkadaşlar duygu ve düşünceye sahip güzellikle yaklaşımınız karşınızdaki insana sohbet edilebilir bir kişilik olduğunuzu belli eder teklifiniz ne olursa olsun saygı duymayı bilmeliyiz alacağınız cvp hayır olduğunda bile samimiyeti farklı yönlere çekmeyi bırakıp sohbete odaklanmak en iyi yapacağımız şey olmalı matraksohbet te bu yüzden var sohbetiniz daim olsun ...

Cevap bırakın