Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Geveze Sohbet

Geveze Sohbet

Geveze Sohbet Odaları

Geveze sohbet odaları matraksohbet.net bünyesinde hizmete açıldı. Eğer sen de nefes almadan konuşuyorsan, kendi sözlerine ve yazılarına aşıksan, ben konuşayım diğerleri ağzını kapatsın otursun diyorsan tam yerine geldin. Gündelik hayatta yani gerçek yaşamda geveze insanlara pek hoşgörülü davranılmaz. Çünkü hep ben merkezli konuşurlar, sivri uçlu yorumlar yaparlar, ekabirlik ve alaycılık bunların ruhunda vardır.

Gençlik yıllarımda evde biraz fazla konuşunca rahmetli babam hemen beni azarlardı, “Ekabirlik Yapma Lan” derdi. Esasen ekabir devlet büyükleri, ileri gelenler manasına gelse de, diğer manası da kendini beğenmiş, geveze gibi anlamlara da gelmektedir. Geveze sohbet etmez, sadece kuru laf kalabalığı yapar. Geveze bir insan günlük hayatta aniden susmaya başladıysa, insanlar şaşırmaya başlar. Neden sustuğunuzu, neden söyleyecek bir şeyinizin olmadığını sorarlar. Bu soruyu sormakta sonuna kadar haklılar. Çünkü sen ağzını açtığın anda, adeta Bixi makinalı tüfek gibi dakikada bin beş yüz mermi (laf) atıyorsun.

Gevezelik Bir Hastalık mıdır?

Gevezeliğin bir hastalık olduğuna dair bir çok kişi hemfikir olsa da, aslında konuşkan olmak, kendini ifade edebilmek o kadar da kötü bir şey olmasa gerek. Bir çok profesyonel platformda konuşkanlık kıymetli bir özellik olarak değerlendirilmektedir. Aslında gevezelik, ağzınızdan ne kadar kelime çıktığıyla değil, sözlerinizin nereleri kapsadığı ile alakalıdır. Bu yüzden bazı insanlar istemediği şeyleri duydukları için sizin geveze biri olduğunuzu söyleyip, sizden uzaklaşabilirler.

Baskılı Geveze Sohbet

Baskılı geveze sohbet teriminden kastımız, durdurulması zor olan hızlı ve güçlü bir konuşmayı tarif ediyor. Normalin iki katı ve yüksek bir sesle konuştuğunuzda dinleyiciler ağzını bile açamaz. Çünkü Ayşe teyze gibi daldan dala, fikirden fikre atlayıp insanları şaşırtıyorsunuz. Bazı şeyleri söylemek zorunda olduğunuzu hissettiğinizden, asla sıranızı beklemiyorsunuz.

Düzensiz Geveze Sohbetleri

Adı üzerinde düzensiz yani rastgele sohbet dediğimiz konuşmalardır. Konular arasında bariz bir bağ ve alaka yoktur. Konudan konuya geçilir. Sorulan sorulara ise alakasız cevaplar verilebilir. Bu sohbet tarzında kelimeler rastgele birbiri ardına sıralanır. Bu sohbet tarzından kimse bir şey anlamaz, kafa karışıklığından başka bir şey değildir.

Gevezelerin Özellikleri

  1. Çoğu zaman herkesten fazla konuşurlar.
  2. İşte veya okulda “sessiz” olunması gereken zamanlarda dahi konuşmaya çalışırlar.
  3. Aşırı geveze olduklarını fark edemezler veya kabul etmezler.
  4. Sürekli bir tartışma ve didişme içerisindedirler.
  5. Lafı ağzınızdan alıp, size konuşma şansı tanımazlar.
  6. Konuşma becerileri oldukça fazladır.

Gevezeler Hakkında Bazı Tespitler ve Tanılar

Aşırı konuşmalarda kişinin ruh sağlığının bozuk olduğu ve bu semptomlara bağlı olarak çok konuştuğu sonucu ortaya çıkabilir. Manik, şizofreni veya diğer psikolojik bozuklukların bir belirtisidir.

Çok konuşan ve konuşurken bağıran insanlar mutlaka bir şeyleri gizleme ve örtme çabasındadırlar. Bu şekilde kendilerinde olan bir eksikliği bastırma çabasına girerler. Fakat benim gibi insan sarrafı olmuş bir kişiden saklanamazsınız. Çünkü meslek hayatımda onlarca sorguya girdim, insan psikolojisinden iyi anlarım.

Buraya kadar yazdıklarımız gündelik hayatta gevezelerle alakalı yapılan veya benim yaptığım tespitlerdi. Konuyu bağlayacak olursak; bir insan ne kadar çok konuşursa, ne kadar gevezelik yaparsa o kadar hata yapar, açık verir. Bu yüzden konuşmalarda ölçüyü, tartıyı, mizanı, ahlak ve edep sınırlarını zorlamamak kanaatindeyim.

Chat Sitelerinde Gevezelerin Durumu

Gündelik hayattan sanal hayata gelmiş durumdayız. Chat sitelerinde durum, gündelik hayattan oldukça farklıdır. Günlük yaşamda susmak, ağır ve oturaklı davranmak ne kadar makbul ise, chat sitelerinde muhabbet etmeyen, yazmayan insana iyi gözle bakılmaz. Buralarda gevezelik yapan insan makbuldur. Gevezelik derken yanlış anlaşılmasın, yazılı sohbetten bahsetmekteyiz. Matraksohbet.Net yönetim ekibi olarak bir karar aldık ve uygulamaya başladık. Gerçek yaşamda gevezelerin zulmünden tüm insanlığı kurtarmak için geveze sohbet odalarını faaliyete geçirdik. Amacımız sağlıklı insanların biraz rahat nefes almasını sağlamaktır.

KaRa 861
3 Yorumlar
White

Dedikodu sohbet gevezelik eglence mutluluk veren bir ortam burasi beni davet eden arkadasa cok tesekkur ederim en azindan seviyeli guzel bir ortamda sohbet edebiliyoruz bunu bize saglayan tum sunucu yonetimine ictenlikle tesekkur ederim

Zeyno

Burasinin gevezesi benim benimle sohbet etmek tanismak isteyen arkadaslari sohbet kanalimizda beklerim :))

ZeRiYaN

Bizim isimiz gevezelik zaten biz gibi geveze dedikoducu sohbetci arkadaslari aramiza bekliyoruz :))

Cevap bırakın