Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sohbete Başlamanın 10 Kolay Yolu

Sohbete Başlamanın 10 Kolay Yolu

Sohbete Başlamanın Kolay Yöntemleri

Sohbete başlamanın en kestirme yollarını dilimiz döndüğünce sizlere anlatmaya çalışacağım. İster bir topluluğa girin, ister bir chat sitesi içinde bulunun veyahut yeni bir işe başlayın. Sohbete başlamanın bazı püf noktaları olduğunu unutmayın. Çünkü sohbet etmek kişilerle doğru iletişim kurabilmenin altın anahtarıdır. Bazıları bu yeteneği yaratılış fıtratından elde eder, bazıları ise sonradan geliştirir. Karşınızdaki kişinin konumu, mevkiisi, durumu, karakteri ne olursa olsun konuşabilmeniz için örneklerle konuyu süslemeye çalışacağım.

Bir Sohbet Nasıl Başlar ?

Diyelim ki bir sohbet ortamı içerisindesiniz, ortamdaki havayı iyice kokladıktan sonra bulunduğun platforma uygun konularla sohbete başlayabilirsiniz. Eğer bir işyerindeyseniz, iş yerinin misyonuna uygun görevinizle alakalı konular seçmelisiniz. Bulunduğunuz yerle, çalıştığınız iş yeriyle veya orada olmanızın amacıyla bağdaşmayan konular hakkında sohbet etmeye çalışmamalısınız. Aksi halde orada bulunan kişilerin sizi ciddiyetsizlikle veya akıl noksanlığıyla damgalaması işten bile değildir.

1. Bilgi İstemek

Sohbete girmek isteyen kişinin kullandığın en etkili yöntemlerden birisidir. Konuşmaya çalıştığınız kişiden bilgi istemek. Örneğin: Otobüs durağında bekliyorsunuz, karşı cinsten hoşlandınız. Fahrettin Altay istikametine giden otobüsler buradan geçer mi? şeklinde bir soru ile başlayabilirsiniz. Karşı tarafın size verdiği cevaplar sohbetin devam edip etmeyeceği hakkında size bir ipucu verebilir.

2. İltifat Etmek

Özellikle kadınlara iltifat etmek en etkili yöntemlerden biridir. Chat sitesi içerisinde bazen ben müsait olduğumda iltifat ederim, renkli hoşgeldin mesajlarını çok kullanırım. Ama ben bir sohbet başlatmak için değil, gerçekten o kişiye değer verdiğimi göstermek için iltifat ederim. Siz benim söylediklerimi yapın, ama benim gittiğim yoldan gitmeyin. Benim söylediklerimi her zaman dikkate almayın demek istedim. Yani kendi iç sesinize güvenin. Neyse iltifat konusuna devam edelim. “Saçlarınız çok güzel, saçınızı hangi kuaförde kestirdiniz, neyle yıkıyorsunuz” gibi iltifatlarla devam edebilirsiniz.

3. Yorum Yapmak

Örneğin: “Dün Gece Beşiktaş Maçını Seyrettin mi? Beşiktaş Ne Yaptı Öyle, İlistir Gibi Geleni Aldı” şeklinde bir yorumla muhabbete başlayabilir. Daha sonra karşı tarafın tepkisine göre muhabbeti sürdürebilirsiniz.

4. Kendinizi Tanıtın

Kendini tanıtmak her pozisyon için bazen uygun olmayabiliyor. Fakat karşı tarafla ilgilendiğinizi göstermenin en kestirme yollarındandır. Yeni bir işe başladınız veya matraksohbet.net chat bölümüne girdiniz. “Merhaba Ben Bahattin, Aslen Konyalıyım Kendimi Tanıtmak İstedim” gibi bir girizgah kullanabilirsiniz. Bazen sohbet sitemize gelen arkadaşlara bakıyorum, tabiri caizse; “Hacıköylünün Trene Bakması Gibi, Nickini Sağ Tarafa Park Ediyor, Sohbeti İzliyor!” Yahu kardeşim sohbete müdahil olmayacaksan ne diye geldin?.

5. Yardım İstemek Veya Yardım Teklif Etmek 

Sohbete başlamanın can alıcı hususlarından birisi de yardım istemektir. En çok işe yarayan metodlardan birisidir. Ağır yük taşıyan birisine yaklaşıp, “Efendim müsaade ederseniz, poşetleri taşımanıza yardım edeyim” gibi yaklaşımlar karşı tarafın size güvenmesine neden olabilir. Yardım talebinde bulunmak, dostane bir muhabbetin başlamasına yol açabilir. Fakat isteklerinizin karşı taraf için uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Chat sitesi içerisinde ise yardım istemenin en kolay yolu, “Nickimi Kaydetmek İstiyorum, Bana Yardımcı Olabilir misiniz?” gibi ortama uygun masum sorulardır.

6. Bilinen Konular Hakkında Muhabbet 

Sohbet sitesi içerisindesiniz ve ikinizin de bildiği ortak bir konu veya tanıdığınız bir isim var diyelim. Bilinen konular hakkında mhabbet etmek anlaşmanızı basite indirger. Böylelikle her zaman bir sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. Örneğin: “Sitemizin Adminlerinden Sibel Hanımı En Son Ne Zaman Gördünüz? Ben Epeydir Nickini Göremedim de” veya sizinle benzer bir işi yapan arkadaşınıza “Çalıştığınız İş Yerinden Memnun musunuz? Sizi Buraya Bağlayan Şey Nedir?” şeklinde sorular muhabbeti tetikler.

7. Fikir Sorun

Başkalarının fikrini sormak, onlara değer verdiğinizin, düşünceleriyle ilgilendiğinizin göstergesidir. Eğer karşı taraf sorduğunuz konu hakkında bilgi sahibiyse, mutlaka memnuniyetle cevaplayacaktır. İşte bu sohbete başlamanın bir diğer etkili yöntemlerinden biridir. Örneğin: “Spor Ayakkabısı Almak İstiyorum, Sizin Ayağınızdakiler Nasıl Rahat mı? Nereden ve Kaça Aldınız?.

8. Karşı Tarafı Övmek

Bazı kişiler övülmeyi veya tabiri caizse pohpohlanmayı çok sever. Esasen yüce dinimiz İslam’a göre kişiyi yüzüne karşı övmek iyi değildir. Fakat gıyabında (arkasından) iyi konuşmak yani Hüsn-ı Zan’da bulunmak makbuldur. Sohbet odaları içerisinde görev yapan bir foundere “Sohbet Odasını Çok İyi Yönetiyorsunuz, Her Tarafınızdan Maşallah Tecrübe Damlıyor, Bir Gün Ben de Sizin Gibi Olabilir miyim Acaba?” gibi övgüler ve mersiyeler dizebilirsiniz. Bu şekilde sohbete başlamanın kapısını aralayabilirsiniz. Fakat tecrübelerime dayanarak diyorum ki; bu övme işini fazla abartmayın, tüm övgüler Yüce ALLAH (C.C.)’a daha çok yakışıyor.

9. İlgi Göstermek

Karşıdaki kişinin tutku derecesinde bağlı olduğu konular ve zaafları hakkında bir şeyler yakalamaya çalışın. Sohbete başlamanın bir diğer varyasyonudur.  Örneğin:”Dün Alsancak Kordona Balık Tutmaya Gittiğinizi Duydum, Bu Mevsimde Hangi Balık Çıkıyor?, Ben de Gitsem Tutabilir miyim? Acaba Hangi Tür Yem Kullanıyorsunuz?” gibi konuyla ilgilendiğinizi gösteren sorular sorun.

10. Hava Durumu Hakkında Konuşmak 

Sohbete başlamanın bütün yolları tıkansa bile, hava durumu hakkında muhabbet etmek en basit ve kestirme yoldur. Çünkü hava durumu hakkında konuşmak için yeterli bilgiye sahip olmak gerekmiyor. “Havanın Kıçı Delindi Sanki, 5 Gündür Yağmur Yağıyor” şeklinde amiyane bir tabir kullanmak yerine “Maşallah Ne Güzel Yağmur Yağıyor, Sizce Bu Yağmurun Arkasından Kar Yağar mı?” gibi muhabbetlere girilebilir. Karşı tarafı konuşturmanın etkili bir yöntemidir.

Sohbete başlamanın en kolay ve kestirme yollarını anlatmaya çalıştım. Fakat bu anlattıklarım tamamen benim şahsi kanaatim ve tecrübelerimden ibarettir. Eğer sizin de aklınıza başka yöntemler geliyorsa, konunun hemen altına yorum yaparak tecrübe ve gözlemlerinizi aktarabilirsiniz.

Benzer 8 Konuya Göz Atmak İster misiniz?

KaRa 199
5 Yorumlar
MaHRu

Emeginize saglik gayet hos olmus bu arada bu kaliteli ve hos sohbetlerin oldugu bu guzel ortamda olmakdan cok keyif aliyorum

Gökçe

Emeğine yüreğine sağlık Kara yazıların çok anlamlı ve güzel. Bu sohbet kanalında olduğumdan dolayı çok memnunum hepinizi bekleriz arkadaşlar

YaSMin

Kara ne kadar güzel bir konuyu elle almisin ciden sohbet konusu açmak zekiyi insan işi bencede sohbet etmeyi bilmek illa sohbet ederken sarkintilik olacak aşk meşk olacak demek değil sohbet gönülden gelen bir duygu biz sohbetciler yazmak veya sadece konuşmak icin deyil evet gerçekten sohbet tadini çıkarmak hayatın içinden olsun yanayiz dogalik olsun gırgır olsun hüzün olsun ama asla asla küfür veya kötü olmasın sohbet bir ahlak işidir insanlar ahlakla edep ile sohbet etikleri sürece emin olun sohbete doyum olmaz evet sohbet etmek gönülden gelecek yazıya kalem dökülecek sohbet kanalinda işte tam burda matrak sohbet devreye gidiyor buyurun sohbet gelin :) saygilar cümleten

AySima

KaRa dedem ben huysuz Aysima seninle o ortamda olmaktan çok mutluyum döktürmüsün ellerine sağlık yorum yorum alsana yorum muhteşem olmuş ellerine sağlık

Cevap bırakın