Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Edebi Bitiren Sohbet

Edebi Bitiren Sohbet

Edebi Bitiren Sohbet

Edebi bitiren sohbet odalarının bir çığ gibi büyüdüğünü, bu kelimeyi ağızlarına bir çam sakızı gibi alıp çiğneyenlerin arttığını üzüntüyle müşahade etmekteyiz. Eli tenasül uzvunda gezen güruha hitap etmek, onları sitesine çekmek isteyen site sahiplerinin hastalıklı beyinlerinde ürettikleri bu “Edebi Bitiren Sohbet” kelimesinden kim ne anlıyor, o da ayrı bir tartışma konusu. İslami, vicdani, insani, ahlaki ve diğer tüm önemli değerler ışığında düşündüğümüzde; edep ve sohbetin ayrılmaz bir ikili olduğu, ikisinin de birbirini tamamladığı aşikardır.

Edebi Bitiren Sohbet midir? Yoksa Sohbeti Sonlandıran Edepsizlikmidir?

Bütün peygamberlerin insanlara söylediği en önemli sözlerden birisi de “Utanmazsan Bildiğini Yap!.” sözüdür. Bu söz, yaratılmışların en şereflisi insanoğluna söylenmiş bir uyarı ve tavsiye niteliğindedir. Çünkü insanoğlu yaptığı her şeyden sorumludur. Utanmak, hicap duymak, haya, edep gibi hasletler sadece biz insanlara aittir. Hayvanlarda ise durum farklıdır, onlarda bu tür hasletler yoktur. Yani hayvanlar yaptıkları eylemlerden sorumlu değildir. Yüce yaratıcı onlara bir misyon yüklemiş, kodlarını yazmış ve yaratmıştır. Fakat son dönemlerde insanların ne denli alçaldığını, hayvan ve nebatlardan çok daha aşağılara indiğini gördükçe, kendi cinsimden ar etmeye, hayvan ve bitkileri daha çok sevmeye başladım.

Edep ve Hayanın İnsan Hayatındaki Önemi

Makalenin başında yer alan hadis, kesin ve keskin bir dille haya ve edebin önemini bizlere hatırlatmakta bir şamar gibi yüzümüze vurmaktadır. O zaman şunu anlamamız gerekir, haya ve edep insanlığın ilk başlangıcından beri var olan önemli bir erdemdir. Hadiste bahsedilen “Utanmazsan Bildiğini Yap” sözü, aklına her geleni yap, tamamen serbestsin diye bir ruhsat vermiyor bizlere. Aksine burada bir yasaklama, uyarı mevcut. Daha da önemlisi yasağın ötesinde bir tehdit de var. Sen bildiğin gibi yap bakalım sonun nereye varacak, hodri meydan diyor. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerime baktığımızda ise daha sert bir uyarıyla karşı karşıya kalıyoruz. “Dilediğinizi yapın! Kuşkusuz o, yaptıklarınızı görmektedir.” (Fussilet, 40).

Chat Sitelerinde Edepsizlik Yapanları Kimse Fark Etmiyor mu?

Hiç kimse, “Efendim ben chat sohbet odalarında aklıma gelen her şeyi yazıp çiziyorum, küfür ve hakaret ediyorum, belden aşağı konuşuyorum, burası chat sitesi bir şey olmaz. Yazıları kimse görmüyor, kiramen katibin meleklerinin işi yok da beni mi takip ediyor?” gibi saçma bir düşünceye girmesin. Başını kuma gömen ve kendisini kimsenin görmediğini zanneden Deve Kuşu gibi hareket etmeyin. ALLAH (C.C.) bütün yaptıklarınızdan haberdardır, hiç bir iş bu dünyada gizli değildir. O halde “Edebi Bitiren Sohbet” sloganıyla ortada dolaşıp, hastalıklı bir chat kültürü oluşturmaya çalışan hokkabazlara prim vermeyin.

Bu meyanda matraksohbet.net sitesi tertemiz ve saf yöneticileri ve kullanıcıları ile şu kokuşmuş ve köhneleşmiş internet ortamında ateş böceği misali kendi ışığında yol almaya çalışmaktadır. Yahu KaRa ağabey sen de her gün farklı konular yazıp bizi şaşırtıyorsun diye hayıflandığınızı duyar gibiyim. Bu konu epeydir aklımdaydı, mübarek cuma gününün bana yüklediği uhrevi duygu ve düşüncelerle kaleme almak istedim. Bu kokuşmuş sloganı kullanan, başta tam sohbet sitesi ve google‘nin ilk sayfalarına bir engerek yılanı gibi çöreklenen diğer büyük siteleri de esefle kınıyorum. Siz siz olun, edebinizden prim vermeyin sevgili dostlar. Edebi bitiren sohbet odalarından şeytandan kaçar gibi, kaçabildiğiniz kadar kaçın. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

Bazı Enteresan Konu Başlıklarımıza Bakmak İster misiniz?

KaRa 395
9 Yorumlar
SuGaRBoY

Emeqine Saqlık Olsun Güzel Yorumlarından Dolayı Tşk ederim Saygılarımla...

Nagehan DEMİR

Edebi Bitiren Sohbet konusuna çok önemli anlamlar ve misyonlar yükleyen değerli büyüğüm, sevgili ağabeyim KaRa. Her zaman ki gibi tertemiz kalbinden geçen duygu ve düşünceleri aktarmışsın. Bütün sitelerde yer alan makalelerini merak ve hayranlıkla takip etmekteyim. Sizin gibi büyükleri ALLAH başımızdan eksik etmesin, cumanız mübarek, gününüz aydın olsun. Ellerinizden öperim.

    KaRa

    Nagehan sağol varol, yıllardır bıkmadan usanmadan yazılarımıza yorum yaparsın. Seviliyor ve özleniyorsun ALLAH'a emanet ol.

Zeynep CANDAN

Sevgili KaRa, yine her zamanki gibi ince ve derin, aynı zamanda isabetli atışlarınızla hedefi tam 12'den vurmuşsunuz. "Edebi Bitiren Sohbet" gibi saçma sözlerle insanların aklını bulandırmaya çalışanları ALLAH'a havale ediyorum. Sevgili arkadaşlar, KaRa ağabey ne yazarsa koşulsuz, şartsız altına imzamı atarım. Kendisi bir çok köşe yazarlığı yapan şahsiyetlerden daha bilgili ve derin konulara vakıftır. Değerli büyüğüm, sizin nezdinizde tüm arkadaşları saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

    KaRa

    Eyvallah zeynepciğim, bizi mahcup ediyorsun, güzel duygu ve düşüncelerin için teşekkür ederim.

AngeL

Matraksohbet kaliteli seviyeli aile bütünlüğü oluşturulmuş arkadaşlığa dostluğa önem verilmiş bir sunucu ben çok keyf alarak muhabbet ediyorum çok güzel dostlar edindim yönetimdeki arkadaşları tebrik ediyorum böyle huzurlu bir ortam sağladığı için bizlere, ins devamlı burda kalmayı düşünüyorum..

EzeL

KARA sana helal olsun böyle güzel bir makale yazanı hiç görmemiştim edep ve haya dan nasip almayan kişileri çok iyi dille peygamber efendimizin hadislerini de katarak muhteşem bir yorum hazırlamışsın seni kutluyorum kişi kendini bilirse ne sanal ne reeli kirletemez allah böyle insanlardan bizi uzak tutsun saygıyla eğiliyorum ve çok tskler ...

IRCStaR

Birisi benim yorumlarimi takip ediyormus hic biseyde gozunden kacmazmis :)) sen yorum istedinde ben yazmadim mi KaRa abim :)) Neyse gelelim saadete abi edeble baslayarak peygamber efendimize cok guzel baglamissin konuyu tek kelimeyle harika olmus biz sohbet siteleri arasinda temiz kalmaya seviyeyi her zaman en tepede tutmaya calisiyoruz calismayada devam edecegiz ekip arkadaslarimizla birlikte insallah cok guzel gunler gorecegiz KaRa abi emegine yuregine saglik olsun muptelanimmm senin :))

LoVeBoY

Süper olmuş Mükemmel Ötesi bir Yorumlama Emeqine Saqlık Olsun

Cevap bırakın