Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Az Konuşup Çok Dinlemek

Az Konuşup Çok Dinlemek

Az Konuşup Çok Dinlemek ve Avantajları

Az konuşup çok dinlemek ve avantajları hakkında biraz beyin fırtınası yapalım ve örneklerle süsleyelim istedim. Az konuşup çok dinlemenin, hem İslami hem insani yönden ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Şöyle bir kendimizi yoklayalım. Acaba günde ne kadar konuşuyoruz? karşımızdaki kişiyi ne kadar dinliyoruz. Yani bu dinleme olayından kasıt tamamen gerçek dinlemeden bahsediyorum. Karşımızdaki kişinin ne söylediğine tam olarak odaklanıyor muyuz? Onun sözlerinin bitmesini sonuna kadar bekleyip, bu konu hakkındaki fikirlerimizi beyan edebiliyormuyuz ?

Evet ben öyleyim, iyi dinleyiciyim v.s. cevaplarınız beni tatmin etmiyor sevgili okuyucular. Benim külahıma anlatın, kimse bana maval okumaya kalkmasın. Gündelik hayatta konuşma ve tartışma sırasında yaptığımız en belirgin şeyi size söyleyeyim. Bağırarak, çağırarak kendi fikirlerimizi karşımızdakine kabul ettirmeye çalışmak, onun ne dediği ile ilgilenmemek ve onu hiçe saymak. Hatta karşımızdaki kişi konuşurken bunu esprilerle şakalarla kesmeye çalışıyoruz. Kendi dahiyane fikirlerimizi karşı tarafa empoze etmeye çalışıyoruz. Bencillik ruhumuzun en derinlerine sirayet ettiği için kendi bakış açımızın ve düşüncelerimizin doğru olduğu kanaatine çoktan sahip olmuşuz.

Eğer gerçekten hakkıyla düşünüp taşınırsanız, bu yaklaşımın tamamen yanlış olduğu ortaya çıkacaktır. Yani en az konuşan ve dinleyen taraf muhabbete daha çok katkı sağlamaktadır. Anadoluda ve bizim köyde kullanılan bir söz cvardır, “İki Düşün Bir Söyle”

Chat Sitelerinde Az Konuşup Çok Dinlemek

Chat sitelerinde az konuşup çok dinlemek teknik ve insani olarak daha karmaşık bir duruma sahiptir. Matraksohbet.net sitemizde yazılı chat ile düşüncelerimizi karşı tarafa aktarmaya çalışırken, jest, mimik, ve konuşma sırasında olan vurgular ortada olmadığımız için karşı tarafa düşüncemizi aktarmamız mümkün olmuyor. Yazılarımızı özenle seçmeye çalıştığımız halde karşı taraf “KaRa Söyler, Pabuçlarım Dinler” havasındadır. Bu yüzden aman aman sohbet sitelerinde kimseye bir şey söylemeye, yazmaya değmez. Çünkü buralarda kimsenin burnundan kıl alamazsın, gözünün üstünde kaş var diyemezsin.

Ne oldu da böyle yazıyorsun KaRa ağabey diye bana sormayın. Aylardır kapalı olan chat sohbet bölümü aktif edilmiş. Site sahibi kıymetli Bahattin kardeşimiz gerçekten güzel bir sohbet ortamı tesis etmek adına bir şeyler yapmaya çalışıyor. Skype de görevliler için bir iletişim grubu kuruyor, sorunlarımızı burada tartışalım diyor. Bir bakıyorsun grupta konuşulan hususlar sakız gibi alakasız kişilerin ağzında dolanıp duruyor. Koca koca yetişkin insanların, yok senin sevgilin bana böyle dedi, yok senin arkadaşın şunu ima etti, yok şöyle oldu, yok böyle oldu gibi kısır çekişmeleri yüzünden şu güzel ortamın baltalanmaya çalışılması gerçekten üzücü bir olay.

Zaten bir çok sitenin dağılmasına neden olan biz insanların bitmek tükenmek bilmeyen ihtiras, tutku ve bencillikleridir.

Az Konuşup Çok Dinlemek ve Faydaları

Bilgi hem gerçek dünyada hem de sanal dünyada bir güçtür. Karşı taraf bilgi ve görgülerini anlatırken can kulağıyla dinlemek, onun verdiği bilgilerden faydalanmak demek bu işten kazançlı çıktığınızın göstergesidir. Susmak gerçekten bir erdemdir, içindeki bir sırrı paylaşmazsan bunun sahibi sen olursun. Fakat paylaştığın anda bunu asla geri alamayacak ve pişmanlıklarla dolu bir sürece doğru gideceksin.

Ben şahsen aptalca şeyler söyleyerek kendimi ispat etmek yerine, sessiz kalır ve bir aptal gibi görülmeyi yeğlerim. Çünkü gerçekten konu hakkında bir şey bilmiyorsam, yeteri kadar bilgim yoksa, neden yalan yanlış mesnetsiz iddialarla düşüncesizce konuşayım ki?

Hem gerçek hayatta, hem de sanal chat sitelerinde çok fazla konuşup yazıp çizen insanlar, kısa süre içinde elindeki malzemeleri bitirirler. Elindeki malzemeyi kısa süre içerisinde bitirirsen bu sefer takılmış plak gibi hep aynı şeyleri anlatmaya başlarsınız. Bu sefer karşıdaki insan “Yahu KaRa Abi, Bunu Daha Önce Anlatmıştın” şeklinde sizinle alay edebilir. Her zaman dediğim gibi çok konuşan insanın hata yapma olasılığı daha fazladır. Kendiyle ilgili bir takım özel ve kişisel bilgileri karşı tarafla paylaşan insanlar. Dostluk ortamı bozulduğu anda söylediği sırlar kendisine silah olarak geri döner. Fikirlerinizi sürekli vır vır vır insanlarla paylaşırsanız, kimse size itibar etmez. Fakat fikirlerinizi doğru zaman ve yerde bazen söylerseniz her zaman sizin bir ağırlığınız olacaktır.

Yukarıda söylediklerimden kimse kendine göre pay çıkarmaya, alınganlık göstermeye çalışmasın sakın. Az konuşup çok dinlemek konusunda fikirlerimi izah etmeye çalışan alalade bir makale yazarıyım. Çok konuşmayın derken, tam tersini yapıp yılbaşı hindisi gibi tamamen suskunluğa bürünün demiyorum. Kıymetli fikirlerinizi mutlaka çevrenizle paylaşın, yoksa sizin ne düşündüğünüzü kim nereden bilecek? Ben burada az konuşup çok dinlemek, faydaları, zararları ve dilin afetleri konusunda kısa anekdotlar sunmaya çalıştım. Fakat eminim ben bu konuda ne yazarsam yazayım, sabahlara kadar size vaaz veya nasihat vereyim, siz sadece anlayacağınız kadarını alabileceksiniz.

KaRa 187
Cevap bırakın