Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Akıllı Sohbet

Akıllı Sohbet

Akıllı Sohbet Edebilme Yeteneği

Akıllı sohbet edebilme becerisine sahip değilseniz, ne kadar bilgili olursanız olun, ne kadar zeki olursanız olun, diğer insanlar mutlaka size negatif bir gözlükle bakacaklardır. Sohbet odaları hizmeti veren sitelerde zamansız ve yersiz bir kelime, “Ben Her Zaman Doğruyu Söylerim” şeklinde bencillik ve egonun tavan yaptığı ruh halleri mutlaka size geri tepecek ve istenmeyen sözcüklere maruz kalmanıza yol açacaktır. Bana bak güzel kardeşim, sen doğrucu İsmail misin? “Her Doğru Her Yerde Söylenmez” ata sözünü hiç duymadın mı?

Akıllı Sohbet Esnasında Yanlış Anlaşılmaya Yol Açacak Kelimelerden Uzak Durun

Bazı kelimeler doğru bile olsa, yazılı sohbet yapılan chat sitelerinde yanlış anlamaya son derece meyillidir. Bu şekilde devam ederseniz, başta matraksohbet.net sitesi olmak üzere tüm sitelerde istenmeyen adam olarak ilan edilmeniz işten bile değildir. Bu sebeplerden ötürü, bir kelimeyi karşı tarafa söylemeden önce, bir cümleyi chat sitesine aktarmadan önce iyice düşünüp, sonuçlarının ne olacağını iyice kestirmeniz lazımdır. Akıllı sohbet yapmanın altın anahtarı ağızdan çıkan laflara sahip olmaktır. Çünkü değerli dostlar; Hayatta üç şeyin geri dönüşü yoktur, bunlar;

1. Ağızdan Çıkan Söz

2. Boşa Geçen Zaman

3. Silahtan Çıkan Mermi

Her türlü platformda, bu gerçek hayat olabilir, bir sohbet sitesi olabilir, iyi bir insan olarak görünmek ve anılmak istiyorsanız, hayatın gerçeklerine bağlı kalmanız, sürekli yapıcı olmanız ve ön yargısız olmanız elzemdir.

Akıllı Sohbet Yapabilmek İçin Bahanelerden Uzak Durun

Bildiğiniz gibi çağımız bilgi ve teknoloji çağı, teknoloji o derece hızlı gelişiyor ki, bazen dün yaptığımız işlerin modası geçmiş, tedavülden kalkmış oluyor. Bir iş yerinde işveren tarafından yahut bir chat sitesinde site sahibi tarafından “Neden Böyle Yapıyorsun?” şeklinde uyarılan bir çalışan ya da admin; “Efendim Ben Her Zaman Böyle Yapıyorum” diye cevap veriyorsa vasat bir eleman olduğunu, çağın gerektirdiği teknolojiyi takip etmediğini, tembel ve atıl bir insan olduğunu hemen belli eder. Siz siz olun, yaptığınız iş ne olursa olsun, her zaman yaptığınız gibi değil, gelişen teknolojiye göre yapmaya gayret edin.

Akıllı Sohbet Esnasında “Sorun Değil” Kelimesini Kullanmayın

Günümüzde adeta herkesin ağzına yapışıp kalmış bir kelime “Sorun Değil” bir akıllı sohbet meclisinde yada bir chat sitesinde söylenmemesi gereken eğreti bir kelimedir. Geçenlerde bir chat sitesinde admin yetkisindeki arkadaşa dedim ki; “Kardeşim Şu Services Botları Siteye Atıver”, arkadaşımız sağ olsun verdiğimiz vazifeyi ifa etti, ben de nezaketen teşekkür ederim dedim, bu arkadaşımız “Sorun Değil” diye karşılık verdi. Ne demek bu güzel kardeşim hayırdır? Benim isteklerim veya sana verdiğim görevler bir sorun mu teşkil ediyor? Eğer sana verilen görevler sorun teşkil ediyorsa, adminliği bırak çek git!

Gördüğünüz gibi değerli arkadaşlar; sohbette çok ince diller ve ayrıntılar var, ama bu ayrıntılar karşı taraf üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Yukarıda örnek verdiğim arkadaş “Sorun Değil” yerine, “Ben Teşekkür Ederim KaRa Abi, Benim İçin Zevkti” deseydi durum bambaşka olurdu.

Birisi Size Görüşünüzü Sorduğunda “Aptalca Bir Fikir” Demeyin Akıllı Sohbet Kuralına Mutlaka Uyun

Geçenlerde arkadaşlarla Chat Odaları hizmeti veren bir sitemizle alakalı bir toplantı yaptık. Ben site ile alakalı bir görüş önerisinde bulundum, şöyle yapalım dedim. Oradan bir arkadaşımız “Bu Çok Aptalca Bir Fikir” demesin mi? Yahu kardeşim hiç mi anandan, atandan terbiye görmedin? Hiç mi medeniyet tarlasından geçmedin? Yani senin fikrin doğru bile olsa, bu kelimeyi kullanman senin resmen çuvalladığını gösterir. Benim bundan sonra seninle artık ne işim olur, ne fikrini sorarım. Ama konu ile alakalı bir şey bilmiyorsan veya beyan edecek bir fikrin yoksa, “Bu Konuda Bir Araştırma Yapıp Size Geri Dönerim” desen başım üzerinde yerin var.

Yapacağı İşleri Belli Bir Zaman İçerisinde Bitireceğini Taahhüt Eden İnsanlar Akıllı Sohbet Etmekten Uzaktır

Bazı arkadaşlar da herhangi bir işi yapacakları zaman “Ben Bunu Falanca Zaman İçerisinde Bitiririm” gibi iddialı sözlerde bulunuyorlar. Yahu kardeşim herhangi bir aksaklık olur, işler istediğin gibi gitmez, bu seferde işi bitirmediğin zaman sana olan güven sarsılır gider. Bunun yerine “En Kısa Zamanda Bitireceğim” dersen senin için daha hayırlı olabilir.

Geçenlerde benim gibi web, seo işi ile uğraşan bir arkadaş dedi ki; “Sohbet Ortamı” kelimesini kimseye bırakmam, birinci sayfa birinci sıraya yerleşirim dedi. Dedim ki; evladım sen daha ekmeğe mama, kasaturaya kama dediğin zamanlarda ben bu işleri kovalıyordum, senden bu kelimeyi alırım, ilk sıraya da yerleşirim dedim, benimle alay etmeye çalıştı. Sonuç ne oldu? benim ilgilendiğim site şu anda birinci sıraya yerleşti. Demek ki büyük lokma yiyeceksin ama büyük konuşmayacaksın.

Akıllı Sohbet Ederken Deneyeceğim Kelimesinden Uzak Durun

İş yerinde Patronunuz, yahut chat hizmeti veren bir sitede site sahibi tarafından size bir görev verildi ve siz de bunun karşılığında “Deneyeceğim”, “Denerim” gibi bir sözle karşılık verirseniz, işinizi tam olarak layıkıyla yapamadığınız, bilgisiz ve tecrübesiz olduğunuz, kendinize güvenmediğiniz izlenimi ortaya çıkar. Hayırdır kardeşim bu deneme tahtası mı? Çocuklar gibi yap-boz mu oynuyoruz? Deneyeceğim ne demek?

Yapabiliyorsan bana taahhütte bulun, yahut senin başka bir fikrin varsa onu beyan et. Hep örneklerle devam ediyoruz kusurumuz varsa affola, geçen yine bir chat sitesinde admin arkadaşa dedim ki; “Kanaldan Senin Eklediğin Adminleri Sil de, Hepsini Opers.Conf Dosyasından Tekrardan Yaz, Hepsi Tek Kalem Olsun” dedim.

Bana verdiği karşılık şu; “Tamam KaRa Abi Denerim!” Yahu arkadaş bilmiyorsan bilmiyorum de, anlamadıysan abi anlamadım bir daha tekrar eder misin diye bir sor. Ben zaten biliyorum kendim de yaparım, ama ben yapıp sen baktıktan sonra hiç bir şey öğrenemezsin, benim maksadım sizlere bir şey öğretmektir.

KaRa 854
Cevap bırakın