Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Arkadaş Ortamında Sohbet Edemiyorum

Arkadaş Ortamında Sohbet Edemiyorum

Arkadaş Ortamında Sohbetin Püf Noktaları

Arkadaş ortamında sohbet edemiyorum, insanlarla iletişim kurmakta güçlük çekiyorum, kendimi ifade edemiyorum, insanları etkileyemiyorum, güldüremiyorum diye yakınan ve muzdarip olan bir çok kişi ile karşılaştım. Genel olarak bu tür durumlar ilk olarak öz güven eksikliğinden kaynaklanıyor.

Arkadaş Ortamında Sohbet Etme Becerisi 

Bir çok insan, diğer insanlarla konuşurken ederken zorlanmaz ve tökezlemez. Bazı insanlar içinse konuşmak tam bir çin işkencesi gibidir. Hatta bir konuya başlamak bile endişeye ve soğuk terler dökülmesine yol açar. Özellikle daha önce hiç görmediği bir insanla konuşmaya çalışmak ona zulüm gibi gelir. Nasıl sohbete başlasam? karşı tarafa ne söylesem? gibi düşünceler insanı yer bitirir. Öz güveni tam, kendine güvenen insanlar ise sohbet ortamının bir numaralı hakimi olurlar. Her halükarda içe kapanık insanlar etkili sohbet etmek için kendisini mutlaka geliştirmelidir.

Evde Konuşma Becerisini Geliştirmek

Arkadaş ortamında sohbet edemeyen kardeşlerimiz, mutlaka bu eksik yönünü evde, aile sıcaklığında geliştirmeye çalışmalı, aile efradı ile birlikte pratik yapmalıdır. Böyle bir konuşma becerisinin geliştirilmesi için, aile üyelerinin birbirine derin sevgi ve saygı bağları ile bağlı olması gerekir. Eğer düzenli bir okuyucu isek okuduklarımızı diğer aile üyelerine anlatabilir, bilgilendirici ve eğlendirici konuları paylaşabiliriz. Evde yapılan ve basit gibi görünen egzersizler, dışarıdaki insanlarla iletişim kurmak için mutlaka bize yardımcı olacaktır.

Yabancılarla Konuşmak

Yabancılarla sohbet etmeye çalışmak, bir çok insan için zor bir durumdur ve tereddüt içerir. Bir kişi ile sohbete başlamadan önce iyice gözlemlemeli, onun aklından neler geçtiğini tahmin etmelisiniz. Yani kişi öfkeli mi, neşeli mi, mutlu mu fark edebilirsiniz. Kişinin dini inancı veya mezhebi hakkında da bir fikriniz oluştuysa, bu doğrultuda yapacağınız sohbetlerde mutlaka ortak bir yönünüz olacaktır.

Bazı toplumlarda yabancı insanlara misafirperverlik göstermek adettir. Bu insanlar sizi kolayca evlerine davet edebilirler. Eğer böyle bir davetten sonra nazik bir şekilde ev ahalisinin hal hatırını sorar, size sorulan sorulara da samimi cevaplar verirseniz, ev halkı sizi önemser ve söylediklerinizi dinler. Farklı dilleri konuşan topluluklara girdiğinizde en azından bu insanların selamlaşma sözlerini ve şekillerini öğrenirseniz bunun size büyük faydası olacaktır.

Sohbeti Devam Ettirmek

Sohbeti devam ettirmek için, muhatabınızın fikirlerine hem saygı, hem de alaka gösterin. Eğer kişi kendinden bahsetmeye çalışırsa bunu engellemeyin, bırakın kendini iyice ifade etsin. Dinlerken kesinlikle ön yargıdan uzak olun. Ona laf olsun torba dolsun şeklinde bir soru sormayın. Eğer soru sorduysanız, gözlerinizi ayırmadan adamın vereceği cevabı dinleyin.

KaRa 2569
Cevap bırakın