Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

İslami Sohbet Odaları

İslami Sohbet Odaları

İslami Sohbet Odaları Kimlere Ev Sahipliği Yapar?

İslami sohbet odaları na Müslümanlar başka olmak üzere, yüce dinimiz İslam hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes (gayrimüslim) katılabilir ve chat odalarında zaman kısıtlaması olmadan istediği kadar kalabilir.

İnternet gözlüğüyle baktığımızda sohbet kelimesi sanal chat sitelerine özgü bir deneyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle anlık olarak Dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden katılım sağlayan kullanıcılarla iletişim kurabilir, kafanızı kurcalayan islami soruları ve meseleleri hiç çekinmeden istişare yoluyla sorup cevaplar alabilirsiniz. İslami sohbet odalarında biraz vakit geçirdiğiniz taktirde, son derece ilginç fikirlere ve renkli insanlara rastlayabilirsiniz.

Her Rumuz (Nick) Canlı Bir İnsanı Temsil Eder

Fakat şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; her nickin (rumuzun) arkasında canlı bir insan olduğunu unutmayın. Sessiz, görüntüsüz ve yazılı chat yapılan bir sanal ortamda bulunmanız, yazdığınız şeylerin hiç bir sonucu ve yaptırımı olmadığı anlamına gelmez, bu nedenle davranışlarımız, yazılarımız her türlü sizi bağlayacak ve bazen istenmeyen uyarı veya cezalarla karşılaşabilirsiniz.

İslami Chat Odalarında Selam ve Kelam’a Dikkat

İslami sohbet odalarında dikkat edilen ve önem verilen bir diğer husus ta selamlamadır. Sitemizin global kanallarına girdiğinizde candan bir selam (Selamün Aleyküm), etkili bir iletişim kurmanın temel basamaklarından birisidir. Odaya girişinizden itibaren sessizliğe bürünmeniz, diğer kullanıcıların size şüpheyle bakmasına ve güvensizliğe yol açacaktır. Çünkü chat sitelerinin kuruluş amacı, diğer insanlarla iletişim kurmak içindir. Eğer sessiz olacaksan ve bir paylaşımda bulunmayacaksan burada işin ne diye sorulabilir.

İnternet ve Sohbet Sitelerinin Önemi

İnternet şu çağda yaşayan insanların dili haline gelmiş bulunmaktadır. Her geçen gün internete ve sohbet sitelerine erişenlerin sayısı katlanarak artmaktadır. Her insanın internete giriş amacı birbirinden farklıdır. Kimileri eğlenip gülmek, kimileri ise diğer insanlardan bir şeyler öğrenmek, yahut arkadaş bulmak için chat sitelerini kullanır. Bu yüzden online chat yaparken, site yönetimi tarafından belirtilen kurallara uygun şekilde sohbetlerinizi ediniz.

Chat Sitelerini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Online olarak her işimizi hallettiğimiz internet, Yüce Yaratıcının bize nasip ettiği bir nimettir. Bu yüzden onu iyi kullanarak şükrümüzü ifade etmeliyiz. Bu nedenle İslami sohbet hizmeti veren ve hayır öğütlerde bulunan siteleri, ahlaksızca kötüye kullanmak, nankörlüğün vücut bulmuş halidir.

Diğer kullanıcılara dini sohbet için müsait olup olmadığını sormak, görgü kurallarının başında yer alır. Ayrıca bu soruya cevap ta beklememelisiniz, eğer karşınızdaki kişi chat yapmaya hazırsa, zaten size cevap verecek ve konuşmaya başlayacaktır. Cevap vermedi diye kesinlikle zanla hareket etmeyin, sizi görmezden geldiğini düşünmeyin. İnsanlık halidir, bilgisayarından ya da mobil telefonundan uzakta olabilir.

Chat sitelerine takılan bir çok insanın zaman mevhumunu hiç umursamadıklarını, zamanın değerini idrak etmediklerini biliyoruz. Oysa bir Müslümanın boşa harcayacak vakti yoktur. Hem bu dünyada, hem de ahiret hayatında kendisine yarar sağlayacak şeylerle iştigal etmelidir.

Bu bilgiler ışığında; islami sohbet odalarını bir tartışma ve didişme meydanına çevirmeden, aklınıza takılan soruları usülüne uygun şekilde sormak için kullanın.

KaRa 979
Cevap bırakın