Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Cahille Sohbet Etmek

Cahille Sohbet Etmek

Cahille Sohbet Etmek Zordur

Cahille sohbet etmek veya etmeye çalışmak gerçekten zor bir zanaattir. Çünkü sen ne söylersen söyle, ne anlatırsan anlat kafası kalın olduğu için seni bir türlü anlayamaz. Akıl ve mantık ölçüleri içerisinde anlattığın konulara ve misallere kulakları kapalıdır. Boş bir teneke gibi tangır tungur ses çıkarır ve en sonunda seni çileden çıkarmayı başarır. Bu yüzden halk arasında dilden dile aktarılan atasözleri ve deyimler pek makbuldür.

Cahille Sohbet Konusunda Deyimler ve Atasözleri

Etme Cahille Muhabbet Küstürürsün, Cam Kırığı İle Taharetlenme Kestirirsin“, “Etme Cahille Muhabbet, Vur Kıçına Çekmesin Zahmet” Çünkü cahil bir insan, vitesi boşalmış yüklü kamyon gibidir. Ağzına ne gelirse söyler, söylerken kırar, döker, örseler. Hele ki bir kaç cahilin tam ortasında kaldıysan vay haline, artık sinirden saçlarını mı yolarsın, yoksa tırnaklarını mı kemirirsin orasını kestiremiyorum.

Cahille Sohbet Konusunda Tavsiyeler ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Bir cahilin seni anlamasını ve dinlemesini bekliyorsan tam da şapa oturduğun zamandır. Çünkü yukarıda da zikrettiğimiz gibi bu tür insanlar anlayış ve izandan son derece uzak, dediğim dedik, çaldığım düdük havasında olan insanlardır. Peki bu durumda ne yapmalıdır? Cevabı oldukça kolaydır. Cahille sohbet etmeye kalkmayacaksın, sükut eyleyecek sin, ağız fermuarını kapatıp, kalbine kilit vurup, yılbaşı hindisi gibi sessizce düşünmeye ve tefekküre dalacaksın.

İçinden yüce ALLAH’a yalvaracaksın, ALLAH’ım beni bu cahillerin elinden tez vakitte kurtar diye sessizce nidada bulunacaksın. Akıl sahibi ve bilgili bir insanın cahille uğraşması son derece güçtür. Bunlar hayata at gözlüğüyle bakarlar. At gözlüğünü bilmeyeniniz yoktur, ben köyde yetiştiğim ve yaşım hayli ileri olduğu için iyi bilirim. Bilmeyenler için aşağıya bir resim bırakalım.

At Gözlüğü

At Gözlüğü

Aman güzel kardeşim sakın ola bir cahille sohbet etmeye, doğruları anlatmaya kalkışma, anlattıklarını dinlemez, sadece anlamak istediklerini alır. Anlattın konuları çarpıtır, hep dikine traş yapar. Hiç bir zaman karşıdaki insanlara saygı ve merhamet göstermez. Seni alt etmek için çeşitli iftiralar ve yakıştırmalarda bulunur. Kendince konuştuğu boş ve saçma sözleri bilgi olarak zanneder. Bir de bir cahile latife yani şaka yapmaya kalkışma, çünkü ağzının ve beyninin bir ayarı olmadığı için kaldırıp bir laf söyler ve kalbini yaralar.

Chat Sitelerinde Cahille İletişim Ortamı

Chat sitelerinde durum biraz daha vahim ve karışık bir haldedir. Çünkü sadece yazılı chat ağı olduğu için, kimin adam, kimin eşek olduğunu anlamak oldukça güçtür. Çünkü akıllı telefon kullanma yaş ortalamasının hayli düştüğünü ve herkesin elinde tekne gibi kocaman telefon olduğunu var sayarsak, durumun vahametini daha kolay kavrayabiliriz. Sair makalelerimizde de belirttiğimiz gibi sohbet odaları her yaş, kültür ve statüden insanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Chat Odalarında Yaşadığım İlginç Bir Diyalog

Dün başıma gelen ilginç bir muhabbeti aktarmaya çalışayım, fazla da kafanızı şişirmeyeyim. Kanala nickimi park ettim, arka planda web işlerine bakıyorum, birisi özelime geldi, “Laan Sedat Hayvan Herif Burada Ne Yapıyorsun” yazdı. Dedim ki 1. Önce adam gibi selam vermeyi öğren, 2. Lan diye bizim memlekette ahırdan çıkmış eşeğe derler, hayvanın sesi geliyor. 3. Adım Sedat değil Mehmet, 52 yaşındayım dedim. Sonra özür dilerim, kusura bakma, seni başkasıyla karıştırdım dedi. Bu insanı cahil sınıfına koymak yakışık almaz, çünkü özür dilediğine göre içerisinde insani duyguların mevcut olduğu kanaatine vardım. Eğer gerçekten cahil birisi olsaydı, daha kaba ve yıkıcı bir lisan ile karşılık verebilirdi.

Bir parantez daha açmak istiyorum sakın cahil denilince aklınıza okuma yazma bilmeyen veya ilk okulu zar zor bitirmiş kişiler gelmesin. Çünkü cahilliğin eğitimle okumayla uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Çünkü “Tahsil Cehaleti Alır, Eşşeklik Baki Kalır” ata sözünü duymayanınız yoktur. Bu gün çenemiz fazla düşmüş, makalemiz 600 kelime sınırına yaklaşmış, başka bir enteresan konuda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız efendim.

KaRa 1511
5 Yorumlar
KayRa

Samimi seviyeli ve kaliteli sohbetin olduğu güzel bir ortam var buraya emek veren tüm çalışan arkadaşlara tesekkur ediyorum..

SevimSiz

Web sitemize hiç.göz attınız mı arkadaşlar herkeze tavsiye ederim içerde çok güzel aile ortamı ve seviyeli arkadaşlık dostluk var matraksohbet sizlere keyifli sohbet eğlenceli oyun ve kaliteli müzik dinleme imkanı sunar ben kendi adıma burda oldum için çok şanslı sayıyorum kendimi

Memati

kardeş emeğine sağlık...

Mekanbenim

Cahille sohbet etmek mi :) bize ne zaman akıllısı denk geldiki burda denk gelsin cahiller ile sohbet etmekde çok güzeldir saf olurlar içlerinden geleni düşünmeden soylerler

KeReM

Samimi seviyeli ve kaliteli sohbetin olduğu güzel bir ortam var buraya emek veren tüm çalışan arkadaşlara tesekkur ediyorum cok İyi ustalikve dürüst bir yer herkesı bekleriz

Cevap bırakın