Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Gönülden Sevenler

Gönülden Sevenler

Gönülden Sevenler

Gönülden sevenler tabirinden kasıt; sevme eyleminin tam hakkını veren insanlara yakıştırılan bir eylemdir. Sevmek her insanın becerebileceği bir şey değil, er insanın becerebileceği ulvi bir erdemdir. Çünkü yüce dinimiz İslam; sevgi konusuna çok önem vermektedir. Olaya bu boyuttan baktığımızda sevmek eyleminin önemini daha iyi idrak etmiş sayılırız. Öncelikle başta insanlar olmak üzere tüm canlı varlıkları Hakkın nazarı ile sevmek erdemli bir davranıştır.

Tüm mahlukatı ALLAH’ın özene bezene yarattığını, her canlının bir misyonu ve görevi olduğu gerçeğini iyice idrak etmek gereklidir. İşte bu yüzden yüce yaratıcının yarattığı bir canlıyı bizim sevmeme gibi bir lüksümüz olamaz, olmamalıdır. Sevginizi kimseden esirgemeyin, sürekli sevin, çünkü sevgi bu şekilde çoğalma cihetine gider. Gerçek sevgilerde beklentiler ve menfaatler yoktur, seven kişi karşılıksız, şeksiz, şüphesiz bir şekilde severse gerçek sevginin lezzetine varmış olur.

Gönülden Sevenler ve Sevginin Türevleri

Gönülden sevenlerin farklı sevgi çeşitleri vardır. Bir bekar erkeğin, kendine uygun bir bekar kadını sevmesi, onunla izdivaç yapmak istemesi de bir sevgi türüdür. Bu sevgi türü İslam inancı ile de örtüşürse hiç bir zaman bozulmaz, çiftlerin hayatı boyunca sürer gider. Bir insanın anne babasını ya da kardeşlerini sevmesi de bir başka sevgi türüdür. Aynı familyadan gelmiş olmanın bilinciyle insan ebeveynlerini, kardeşlerini ve akrabalarını sevebilir bu gayet normal bir durumdur. Hayvanları ve bitkileri sevmek de bir diğer sevgi türüdür. Çünkü hayvanlar ve bitkiler, yüce ALLAH tarafından insanlara hizmet etsin, yardımcı olsunlar diye yaratılmıştır.

Gönülden Sevenlerin Özellikleri

Gönül esasen yürek ve kalb anlamlarına da gelmektedir. Yani insan yüreği Cenab-ı ALLAH’ın nazargahıdır. İnsan vücudunda en önemli organların başında gelmektedir. Tüm tecelliler bu küçücük organda zuhur etmektedir. Bu meyanda insanın sevgi denizine gark olması için ilk önce kendisini tanıması, sonra Rabbini tanıması elzemdir. Eğer bir insan kendini tanıyamazsa Rabbini tanıyamaz. Gönülden sevenler zümresine ilhak etmek için nefis terbiyesi ve tezkiyesi, vesvese ve kuruntulardan arınmak, alışkanlık ve zaaflardan kurtulmak gerekir.

Sizlerde gönülden sevenler ve sevilenler gemisine binmek istiyorsanız; Matraksohbet.Net sohbet odaları sizin için biçilmiş bir kaftandır. Çünkü chat sitesi içerisinde sevginin kıymet ve kadrini bilen kalabalık bir topluluk sizleri beklemektedir. Kim bilir belki de gönülden seven bir arkadaş yahut eş adayını bulabilir, hayatınızın akışını değiştirebilirsiniz.

KaRa 824
Cevap bırakın