Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Chat Odaları Nedir

Chat Odaları Nedir

Chat Odaları Nedir?

Bir okuyucumuz sormuş; Chat Odaları Nedir? hemen cevaplayalım. Chat odaları bir İRC Network ağına bağlı olarak çalışan, siteden giren sohbet tutkunlarının aynı platformda buluştuğu yerlere verilen isimdir. Chat odaları kavramı sadece internet ortamında dile getirilen bir kavramdır. Yani tamamen sanal bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündelik hayatta kullanılan bir evin odaları ile uzaktan yakından alakası yoktur.

İnternetin hayatımızın her alanına sirayet etmesi neticesinde bir çok terim ve kavram dillerimize bir çam sakızı gibi yapışmıştır. Chat odalarının da kendisine göre bir işleyiş şekli vardır. Burada da bir kamu dairesine benzer kurallar mevcuttur. Bazı siteler kural ve kaideye çok fazla itibar etmezken, Matraksohbet.Net gibi büyük belli başlı siteler kurallara, nizam ve intizama, disipline son derece riayet etmektedir.

Çünkü buralarda her an bir sanal kavga ya da şamata çıkması an meselesidir. İnsanların yazı ile çoğu zaman birbirini yanlış anladığı ve bu yüzden yazışmaların seyrinin bir anda kötü yönde seyrettiği görülmektedir. Chat odaları birbirini görmeyen insanların buluştuğu ve anlaşmaya çalıştığı enteresan bir yerdir.

Chat Odaları Nedir? Görevli İsimleri Nelerdir?

Chat odalarında sohbetin sağlıklı bir şekilde idamesi için bir çok görevli bulunmaktadır. En üst düzeyde bulunan görevlileri Admin denilmektedir. Tabi ki bu adminler de görev ve yetki bakımından çeşitli statülere ayrılmakta, birbirlerine bir hiyerarşi içerisinde bağlı olmakla birlikte; kendilerine verilen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

Adminler rahatsızlık veren kullanıcıları, asılsız ve yalan söylemlerle ortalığı velveleye verenleri, çeşitli programlarla siteye saldırı düzenleyenleri sohbet odaları içerisinde barındırmamaktadır. Adminler en üst düzey görevliler olduğu için üstün yetkilerle donatılmışlardır. Bir kullanıcının İp numarasını rahatlıkla banlayıp siteden atabilmektedirler. Global kanalların her birinde Founder dediğimiz kanal sahipleri bulunmaktadır. Kalıplaşmış İRC kuralına göre bir Admin asla Founderin işlerine burnunu sokmamalıdır. Founderin alt kadrosunda sop, aop, halfop, vop gibi çeşitli görevliler mevcuttur. Bunlar da global kanallarda sağlıklı bir sohbet akışını temin etmek için görevli kişilerdir.

Chat Siteleri Nedir? Kimler Gelir?

Chat Odaları Nedir? Bu sitelerin kapısında şunlar girebilir, bunlar giremez diye bir uyarıcı levha veya işaret olmadığı için buralara her türden insanlar gelebilir. Bazıları son derece terbiyeli ve edepli kimselerdir. Bazıları ise anasının babasının söz geçiremediği, ipini sapını koparan tayfadır. Buraya gelen insanların çok farklı amacı vardır. Kimisi kendisine uygun bir kadın arkadaş bulmak, kimisi zaman geçirmek, kimisi ise başka sohbet siteleri tarafından TROL olarak görevlendirilen, sağlıklı sohbet ortamını sekteye uğratmak için özel olarak gönderilen şahıslardır.

İnsanların hangi maksatla geldiğini anlamak için kanal yetkililerine büyük görev düşmektedir. Bu yüzden hiç bir yetkili, görevini savsaklama cihetine gitmemeli, layıkıyla görevini yapmalıdır. Eğer yapamıyorsa bunu uygun dille en üst düzey görevliye söyleyerek görevden azlini istemelidir.

Chat Odaları Nedir

Chat Odaları Nedir

KaRa 712
3 Yorumlar
Seçil

Chat sitelerinin en güzel yani istediğin yerden istediğin zaman sohbete bağlanabiliyor olunmasıdır en iyiside mobil uyumlu olması tabi rahatlıkla istediğimiz zaman istediğimiz yerde sohbet edebiliyoruz bunun yanında birisiyle arkadaş olup buluşmak istediğimizde aynı sehirdeysek mesaj yolunuda kullananiliyoruz ben daha once buluşmuştum ve buluşacamız mekana gidene kadar yol boyu sohbet ederek konuşmuştuk süperdi :))

Oya

Chat odaları nedir yani bizim dilimizde sohbet odaları kullanıcıların rahat ve kolay kullanımı için sürekli kendisini yenileyen sohbet siteleri yeni insanlarla tanışmak dertlerimizi paylaşmak diğer kullanıcılarla doyasıya sohbet etme ve dj eşliğinde güzel müzik dinleme imkanı sunmaktadır herkeze

Sevgi

Gerçekten çok güzel bir ortam elinize sağlık

Cevap bırakın