Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Sohbetin Yeri ve Önemi

Sohbetin Yeri ve Önemi

Sohbetin Yeri, Önemi, Faydaları

Sohbetin yeri ve mekanı için özel bir yer aramaya gerek yok. İnsan doğasına aykırı olmayan, ister kapalı, ister açık her yerde sohbet edilebilir. Yeter ki yapılan sohbetlerde fayda ve iyilik gözetilsin. İnsan vücudunda bulunan en önemli organlardan Kalb, ALLAH’ın nazargahı ve ilahi tecelliler için yaratılmıştır. Onu boş ve malayani işlerle meşgul etmek, eğlendirmek zalimliktir. Kalbi cismani olarak adlandırırsak bir et parçası (yürek), ilahi anlamda ise bilginin ve düşüncenin kaynağıdır.

Bu nedenle bu küçük organ, değeri pek olarak bilinmeyen bir mücevherdir. İnsanın bütün niyeti ve düşünceleri kalbinden geçer. Bu nedenle ALLAH için sohbet, muhabbet, kardeşlerle sohbet etmek, insanın kendini terbiye ve tezkiye etmesi açısından oldukça önemlidir.

Sohbetin Yeri ve İnsan Hayatı Üzerine Etkileri Nelerdir?

İnsanoğlunun tüm yaşamı sohbet üzerine kuruludur. Sohbet etmek, kendi cinsiyetinden olanlarla bir ve beraber olmak, dertleşmek, aynı çizgilerde buluşmaktır. İnsanoğlu doğumundan itibaren diğer insanlara muhtaç bir haldedir. Mutlaka derdini, sıkıntısını anlatmak, yalnızlığını gidermek, sevgisini paylaşmak ve muhabbet etmek için azami gayret gösterir. Bu yüzden bir insanın yaşamında sohbetin yeri ve önemi yadsınamayacak kadar büyüktür.

Zira insanın tek olarak yaşaması ve hayatını idame ettirmesi gerçekten zordur. Yalnızlık bu bağlamda sadece Cenab-ı ALLAH’a mahsus bir olaydır. Peygamberlerin yaşamına baktığımızda, yaşamında mutlaka diğer insanlara yer verdikleri görülmüştür. Hz.Adem (A.S.) bile yalnız başına bırakılmamış, muhabbet edebileceği ve vakit geçireceği Hz.Havva annemiz yaratılmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere sohbet, muhabbet, birlik ve beraberlik insanların vazgeçemeyeceği paydalardandır.

Sohbetin Çeşitleri Nelerdir

Sohbeti fazla derine inmeden iki kısma ayırmak kafidir. Bunlar iyi ve kötü sohbettir. İyi sohbet insanlara fayda sağlar. Bu sohbetlerde haram ve helale son derece dikkat edilir. Bu tür sohbetlerin amacı bellidir, ALLAH’ın rızasını kazanmaktır. Güzel bir sohbete sahip olan kişi, mutlaka güzel arkadaşlara ve çevreye sahip demektir.

İkinci sohbet türü ise Kötü sohbettir. Serseri, müptezel, ayyaş, berduş, it, kopukla yapılan sohbetler insana fayda sağlamayacağı gibi mutlaka eninde sonunda kötü yola düşürür. Bu tür sohbetler hep menfaat üzerine kuruludur. Haram ve helal kavramları gözetilmez. Kötü sohbetlerde, riya, gıybet, istihza, dedikodu bolca bulunur. İnsanların şeref ve namusunu, vakar ve haysiyetini yaralayacak bütün muhabbetler kötü sohbete işarettir. Bu sohbetlerin yapıldığı yerler kötü yerlerdir, derhal bu yerlerden ve arkadaşlardan uzaklaşmak gerekir.

İnsanın Ne Olduğu Arkadaşından Belli Olur

Bana Arkadaşını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim” meşhur atasözünü işitmeyeniniz yoktur. Dolayısıyla sohbeti sırlı bir cam gibi düşünürsek, insanın içindekini yansıtır. Bir insanı tanımak için fazla vakit harcamaya gerek yok. Onu bol bol konuşturun bu şekilde onun gerçek fıtratı hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Yani buradan şu sonuç çıkmaktadır. Bir insan dostlarıyla, arkadaşlarıyla ölçülür ve tanınır. Bu konuda müthiş bir teşbih vardır; “Benim Annem Senin Anneni Genel Evde Görmüş!” madem senin annen çok iyi bir insan da orada ne işi varmış peki ?

Sohbet bir aynadır. İnsanın içini yansıtır, cevherini or­taya koyar. Meyil ve muhabbetini gösterir, fıtratını tanıtır.  Yani, insan sevdiği ve hayatını paylaştığı dostları ile ölçülür, arkadaşları ile tanınır.

Chat Siteleri Sohbet İhtiyacını Karşılar mı ?

Geldik zurnanın zırt dediği yere, yukarıda az çok sohbetin tarifini yaptık, sohbetin yeri ve önemi dedik. Sohbetlerde karşıdaki insanın sesini duymak, gözlerine bakmak, jest ve mimiklerini takip etmek, sesindeki vurguları ve tonlamaları hissetmek vardır. Dolayısıyla chat sitelerinde adına sohbet denilen yazışmaların konumuzla uzaktan yakından alakası yoktur. Chat siteleri sadece kendini yalnız hisseden, arayış içerisinde olan, farklı amaçlara hizmet eden kişilerin takıldığı enteresan yerlerdir. Buralarda hızlı bir biçimde yapılan yazışmalara sohbet denilmesi pek akıl karı değildir. Sohbetin yeri, sohbetin adresi, seviyeli sohbet mekanı gibi yaldızlı sloganlar sadece insanları yanıltmaya yönelik algı sözleridir.

KaRa 412
4 Yorumlar
SeLeNa

Harika Bir Platform Harika Bir Ortam Saygı Sevgi, ve Huzur İçersinde Sohbet Etmek İsterseniz Sizleride matraksohbet.Net e Bekleriz..

Behic

Matraksohbet arkadaşlık için çok güzel bir sohbet sitesi, içerdeki arkadaşlık gerçekten çok güzel kendi adıma sizlerinde bize katılmanızı isterim

GüLdeN

Kendini bilmez fake insanların dolu olsu sohbet sitelerine bin basar matraksohbeti çok beğendim

KaCaK

Çok değişik bir platform harika sohbet harika insanlar emeği geçen herkeze tesekkurler

Cevap bırakın