Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Ortam Sohbet Odaları

Ortam Sohbet Odaları

Ortam Sohbet Odaları ve Chat Kültürü

Ortam Sohbet Odaları; matraksohbet.net tarafından kullanıcılarla ilk defa buluşturulan bir chat sistemine verilen isimdir. Sesli ve görüntülü sohbetlere olan ilgi ilk başlarda artıyor gibi görünse de, yazılı sohbet kavramı yine de birincil iletişim şekli olarak önemini korumaktadır. İRC tabanlı çalışan ortam sohbet odalarında çevrim içi dediğimiz online chat ortamı kullanıcıları büyülemeye devam ediyor.

Ortam Chat Yazılı Sohbeti Anlamak ve Oraya Ait Olmak

Çünkü yazılı chat hizmeti verilen sitelerde, kullanıcılar sessizce akıp giden yazılı iletişim tarzını çok beğeniyorlar. Bu sayede bir müddet sonra suya kapılmış bir kütük gibi yönlerini kaybetmiş, sürüklenmiş hissediyorlar. Bazı insanlar onca sınırlama ve kısıtlamaya rağmen arkadaş ortamlarında kendilerinin nasıl yaratıcı bir zekaya sahip olduğunu görmeye bayılırlar. Kendilerini daha rahat ifade etmek için sessiz sözcüklerin akışına kapılıp giderler. Kendi beyni ile, karşıdaki kullanıcının beyni arasında yakın bağlantı kurmayı severler.

Sanki karşıdaki insanın kafasının içindeymiş gibi hissedersiniz veya kendinizden bir parça ile sohbet ediyormuşsunuz gibi bir izlenim doğar. Yazılı metin sohbetlerinde rahatsız edici görüntüler ve sesler olmadan kayan yazılara dalıp gidersiniz. Bu dediğim durum, bir çok chat tutkunu için vazgeçilmez bir haz olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazılı chat sitelerindeki bu durum yalın ve çıplak gibi görünse de, insanlar bu sitelerde hayal güçlerini daha fazla zorlayıp, fantezi dünyasının kapılarını ardına kadar aralayabilirler.

Ortam Sohbet Odalarında Kargaşa İçinde Yapılan Muhabbetler

Ortam sohbet odaları ilk bakışta oldukça karışık görünebilir ve bir kargaşa ortamı olduğu hissi uyandırabilir. Hatta bazı kişiler buna deli saçması da diyebilir. Özellikle chat sitelerinde onlarca insan chat yaptığı esnada henüz yeni girdiyseniz, hangi kişilerin kimle, yahut çift ve grup sohbetlerinin yapılıp yapılmadığını belirleyen görsel unsurlara rastlayamazsınız. Bu nedenle hızlıca akıp giden yazılı sohbet metinleri birbirinden kopuk olarak görünebilir. Öncelikle sohbet odalarında kimin kimle sohbet ettiğini veya konuştuğunu anlamak için bir müddet odayı gözlemlemeniz ve yazılı sohbeti takip etmeniz gerekir.

Bu yüzden sohbet sitesi içerisinde devam eden görüşmelerden bir alıntı aldım ve aşağıya kopyaladım. Uğultulu ve kafa karıştırıcı sohbet ortamında neler olduğunu, kimin kimle yazıştığını anlamak için epey kendinizi zorlamanız gerekir. Özellikle yeni yani çaylak kullanıcı dediğimiz kullanıcılar ne bu sohbeti anlayabilir, ne de bu sohbetin ortasına girip hızlı bir chat yapabilir.

[15:33] <~PaNZeHiR> ALi_CanDan hq dın
[15:33] <+Beyza> hb cnm
[15:33] <+DaiSy> hos kalin
[15:33] <+ALi_CanDan> merhaba PaNZeHiR isim neydi ?
[15:34] <%LiLy> Bryza mmmmmmmmmmmmmmmm
[15:34] <+Beyza> dj-zaman hb
[15:34] <%LiLy> Hgggggggggggggg
[15:34] <+MeLiNa> PaNZeHiR mmmm iş güç bebeğim 🙁
[15:34] <~Jennie> Beyza hoş geldin
[15:34] <%LiLy> DaiSy :*
[15:34] <+Serdar> MeLiNa çok güzel güldünüzde Aynı fregmanı yayınlayın (:
[15:34] <~PaNZeHiR> DaiSy selametle
[15:34] <+Beyza> lily mmmmmmmmmmmmmm
[15:34] <+Beyza> hb jennie
[15:34] <~PaNZeHiR> ALi_CanDan mahmut
[15:34] <+DaiSy> LiLy mmm mcx
[15:34] <%LiLy> Hgggggg
[15:34] <+DaiSy> gittim
[15:34] <%LiLy> ALi_CanDan hg
[15:34] <+ALi_CanDan> mahmuuttt
[15:34] <%LiLy> Skdkddkd
[15:34] <+Beyza> hbbbb
[15:34] <~PaNZeHiR> hıhımm

[15:40] <+Beyza> ben 95
[15:40] <+Serdar> PaNZeHiR
[15:40] <+Beyza> :unamused:
[15:40] <~PaNZeHiR> KaRa abii daim oLsun
[15:40] <+Serdar> SEN GEBER
[15:40] <+Serdar> (:
[15:40] <~PaNZeHiR> Serdar
[15:40] <~PaNZeHiR> sen geber
[15:40] <~PaNZeHiR> :d
[15:40] <+Serdar> hjkhjkj
[15:40] <+Serdar> (:
[15:40] <%KaRa> Allah hayırlı ömürler versin hepinize inş
[15:40] <+Beyza> amin ecmain hocccaaam
[15:40] <+Davetsiz> LiLy gütcükmüşsün sen ben sana asılmam)))))
[15:41] <%KaRa> hoca değilim Beyza (;
[15:41] <%LiLy> Davetsiz
[15:41] <%KaRa> sıradan bir ZaT
[15:41] <%LiLy> Sen eksik kal sksksskdkd
[15:41] <+Beyza> olsun
[15:41] <%KaRa> amin PaNZeHiR saol
[15:41] <~PaNZeHiR> :dd
[15:41] <+Davetsiz> KaRa dogru)))))))

Gördüğünüz gibi ortam sohbet odalarında enteresan olan şey, bu sohbetlerin yapıldığı anda orada olmanız değil, yazılanları ve kimlerin kimle yazıştığını anlamaktır. Eğer hızlı okuma kabiliyetine sahipseniz belki ucundan başından yakalayabilirsiniz.

KaRa 988
4 Yorumlar
Seher

Çok güzel bir sohbet sitesi bu site sayesinde hem sohbet ediyor hemde eğleniyoruz bir sürü samimi dostluk ve yeni arkadaşlıklar edindim bence sizde hemen gelmelisiniz emek veren tüm arkadaşlara tesekkur ederim.

Ss

Ortam bahane sohbet sahane gerçekten samimi içten sohbet eden arkadaşlar var keyif alarak sohbet ediyorum herkeze tesekkur ederim

Haktan

Emeğine yüreğine sağlık KaRa abi çok güzel olmuş ?

Gülşah

KaRa abi emeğine yüreğine sağlık ortam sohbet hakkında güzel bilgiler paylaşmışsın bizlerle bilmeyenler için yararlı bir konu bence tesekkurler

Cevap bırakın