Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Saygılı Sohbet

Saygılı Sohbet

Saygılı Sohbet İçin Temel Kriterler Nelerdir?

Saygılı sohbet, saygılı chat gibi kelimeler her ne kadar kulağa hoş gelse de, günümüz dünyasında büyüklerine saygı duyan, küçüklerini seven insanlara rastlamak oldukça güç bir durum. Çünkü gittikçe yozlaşan, yozlaştıkça kokuşan bir toplum haline geldik. Hiç kimsenin ötekine tahammülünün kalmadığı, acıma ve merhamet gibi duyguların ortadan kaybolduğu ruhsuz bir toplumda yaşıyoruz. Türk milleti olarak neden bu kadar dejenere olduk, nasıl bu hale geldik bir türlü anlayamıyorum.

Saygılı Sohbet Konusunda Bir Enstantene

Bakınız ben geçen sene Fransa-Marsilya şehrine gittim, Fransızlardaki inceliği, nezaketi, saygıyı, düşünceyi hiç bir yerde görmedim. Konuşurken o kadar nazikler ki anlatamam, sizi üzüp kırmamak için ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Apartmanın dış kapısından giren bir Fransız, aman komşular rahatsız olmasın diye son derece kısık sesle konuşuyor. Siz konuşurken lafınızı bölmüyorlar ve sonuna kadar dinliyorlar. Yerlere çöp atmıyorlar, tükürmüyorlar, kirletmiyorlar. Hatta çok enteresandır, Marsilya’nın içinden geçen bir dere var, hatunla gece kenarına gittik, inanır mısınız su oldukça berrak ve temiz, içinde balıklar yüzüyor. Bizde olsa iki günde o derenin içine sıçarlar, poşetle çöple doldururlar. Yani saygıyı yabancı milletlerde ara ama bizim Türklerde arama çünkü bulamazsın.

Türk İnsanı Saygılı Sohbet Ediyor mu?

Türkiye’de karşındaki insanla sohbet ederken, ya sizi dinlemeyip araya laf sokuyor, ya da kıçını dönüp gidiyor! Artık genlerimizden midir yoksa yetiştirme tarzından mıdır bilemedim. Değerli kardeşlerim saygı yaşamımızın her noktasında özellikle olması gereken hasletlerin başında gelir. Saygı olmadan hiç bir şey olmaz, çünkü sen karşındaki insana saygı göstermezsen, sen de saygı göremezsin. İnsanların sırf etten kemikten yaratılmadığını, duyguları olduğu gerçeğini idrak edersek saygı ve sevgiye daha çok önem vereceğimiz kanaatindeyim. Buraya kadar saygı konusunda yazdıklarımız gerçek hayatla alakalı idi.

Chat Siteleri İçerisinde Saygılı Sohbet Mümkün mü?

Peki chat sitelerinde saygılı sohbetten söz etmek ne kadar mümkün? Gerçekten buralarda insanlar saygılı mı? Kendimden pay biçersem ben son derece saygılı bir adamım, her zaman karşı tarafı dinler, tavsiyeler ve nasihatler veririm. Fakat şu bir gerçek ki, herkes benim gibi değil. Genel olarak sohbet odaları içerisinde saygıdan sevgiden bahsetmek biraz havada kalan bir tabir olur. Gündelik hayatımızda bile saygıyı tesis edememişken, yüzlerini görmediğimiz insanlardan saygı beklemek ya da onlara saygı göstermek biraz abesle iştigal olur. Çünkü sadece yazılarını gördüğümüz bir insanın bize saygı mı gösterdiğini, yoksa bizimle dalga mı geçtiğini fark etmek oldukça güçtür.

KaRa 619
Cevap bırakın