Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Chat Sohbet Odaları

Chat Sohbet Odalarının İşleyişi ve Özellikleri

Chat Sohbet Odaları, canlı olarak bireylerin birbiriyle yazılı, görsel veya sesli olarak iletişim kurmasını sağlayan web tabanlı uygulamalara verilen isimdir. Örnek verecek olursak sohbet ortamı içerisinde yazılan yazılar, anlık olarak karşı tarafa ulaşmakta ve herkes tarafından görülebilmektedir. Chat sohbet odalarını diğer yazılı iletişim araçlarından (e-posta) ayıran en büyük özellik gerçek zamanlı olmasıdır.

Matraksohbet.Net sitemiz; herkese açık, tamamen ücretsiz bir site olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle her birey sohbet odalarımıza canlı olarak bağlantı kurmak suretiyle aklına takılan soruların cevaplarını arayabilir. Sitemiz bir chat sitesi olması dışında, sıkıntılarına ve sorunlarına çare arayan insanlara hizmet etmek için kurulmuştur.

Sohbet odası nedir?

Sohbet odası tek bir konumda çalışır ve aynı andan birden çok kişi diğer üyelerle yazışabilir. Yukarıda da belirtildiği üzere, chat sitesi içerisinde yazılan tüm yazılar orada bulunan tüm kullanıcılar tarafından anında görülür. Bunun yanı sıra sadece tek bir kullanıcının görmesini istediğimiz yazıları özel pencerelerde veya notice ile gönderebiliriz. Bunu diğer kullanıcılar göremezken, yöneticilerin bir kısmı yetkilerinden dolayı bu özel mesajları görebilir. Birebir yapılan bu metin tabanlı iletişim şekline “Özel Mesaj” (PM), ya da “Doğrudan Mesaj” (DM) ismi verilir.

Chat Odası Görgü ve Ahlak Kuralları

Aşağıda, diğer kullanıcılarla online sohbet yaparken uyulması gereken kuralların kısa bir listesini yapmaya çalıştık.

 1. Diğer kullanıcılarla yazışırken, gerçek hayatta birisiyle iletişim kurar gibi davranın.
 2. Chat esnasında argo dilini kullanmaktan imtina edin. (Örneğin yaşı büyük olduğu bilinen birisine moruk demeyin)
 3. Türkçemizi olabildiğince güzel kullanmaya çalışın, noktalama ve imla kurallarına riayet edin.
 4. Chat sohbet odalarında kimse mükemmel değildir, olası yazım hatalarını görmezden gelin ve üzerine düşmeyin.
 5. BÜYÜK HARFLERLE YAZMAK, irc chat dünyasında bağırmak anlamına geldiğinden bundan kaçının.
 6. Karşı tarafın rızasını almadan, müsaade istemeden kesinlikle özel mesaj yazmayın.
 7. Sohbet odası ve site yöneticilerinin koyduğu kurallara azami riayet edin.
 8. Aynı anda bir çok kişinin yazıştığı global sohbet odalarında, konuyu anlayıp dinlemeden hemen araya girip, huzur ve asayişi bozmayın.

9. Küfürlü dil kullanmak yasaktır, denemeye kalkanlar dahi sorgusuzca uzaklaştırılmaktadır.

10. Her kesimi kucaklayan hümanist bir yapıya sahip olduğumuz için, kesinlikle kişiler arasında ayrımcılığa ve nefrete yol açacak tavır ve davranışlara müsamaha gösterilmemektedir.

11. Başka web sitelerinin reklamını doğrudan veya dolaylı yollardan yapmak kesinlikle yasaktır.

12. Chat sohbet odaları içerisinde uygunsuz yazışmalar, yetişkinlere yönelik yazışmalar v.s. kesinlikle yasaktır.

13. Sitemizin global kanallarında Türkçe haricinde dillerde yazışma yapmak yasaktır.

Chat Sohbet Odalarında Güvenlik Tavsiyeleri

Bir sohbet sitesinde güven içerisinde chat yapmanız için uyulması gereken güvenlik tavsiyelerinden bazılarını sıralamaya çalıştık.

 1. Kesinlikle gerçek adınızı, ev adresinizi, telefonunuzu, e-mail adresinizi veya kişisel bilgilerinizi, herkesin okuyabileceği global kanallarda vermeyin. Eğer bu bilgileri vermeniz sizin için zorunluysa, özel mesaj veya doğrudan mesaj yoluyla gönderin.
 2. Sohbet odalarında hiç kimsenin dosya transfer isteğini kabul etmeyin, diğer kullanıcıların size verdiği komutları uygulamayın.
 3. Sohbet odalarında bulunan diğer kişilerden bilgisayarınız veya mobil telefonunuz ile alakalı sorunlar için yardım istemeyin, uzaktan bağlanarak size yardım edeceğini belirten kişilere karşı son derece dikkatli olun. Bazı kişilerin bilgisayarınıza eriştikten sonra, sizinle alakalı bilgilere, fotoğraflara, şifrelere temas edebileceğini, dosyalarınızı silebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz adına, lütfen sitemizle alakalı aklınıza gelen görüş, öneri, tavsiye veya eleştirilerinizi iletişim bölümünden ya da konuların altından yorum olarak bildiriniz.